بذرپاش در جمع خبرنگاران:

مجلس آینده حتماً از مجلس فعلی بهتر خواهد بود/ شرایط کشور خاص است

سیاسی

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس آینده حتماً از این مجلس هم بهتر خواهد شد، تصریح کرد: مردم در نهایت تصمیم مطلوبی که کشور را در ریل محکم‌تری حرکت دهد، اتخاذ خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد بذرپاش که برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس دهم عصر امروز در فرمانداری تهران حضور یافت، در جمع خبرنگاران در خصوص آمار بالای ثبت‌نام‌کنندگان اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی این آمار دور از انتظار نیست، اما افزایش تعداد داوطلبان مجلس خبرگان قدری جای تأمل دارد.

وی افزود: در مجلس هفتم نیز ما شاهد آمار بالایی از ثبت‌نام‌کنندگان بودیم و به همین میزان تعداد زیادی تایید صلاحیت شدند که این نشان‌دهنده وجود دموکراسی در کشور است. تمام کسانی که تایید صلاحیت می‌شوند در معرض انتخاب قرار می‌گیرند.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در کشور آزادی و دموکراسی وجود دارد، تصریح کرد: همه می‌توانند خود را عرضه کنند و پس از طی مراحل قانونی و اعلام نظر شورای نگهبان، مردم هستند که تصمیم می‌گیرند انتخاب اصلح کنند.

بذرپاش ادامه داد: به نظرم تمام کسانی که در عرصه حاضر می‌شوند، برای تمام مسائل کشور به ویژه مسائل اقتصادی باید برنامه داشته باشند. کشور به لحاظ اقتصادی در شرایط بدی است و موضوع اشتغال و تولید تنها در صورت خارج شدن از رکود فعلی امکانپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه این رکود کاملا بی‌سابقه است، تصریح کرد: کسانی که احساس می‌کنند برای آن برنامه دارند باید در انتخابات ثبت‌نام کنند.

دولت ها به نظارت‌گریزی علاقه دارند

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: مجلس آینده باید مجلس مطلوب ملت باشد و شاخصه‌های مجلس مطلوب ملت با مجلس مطلوب دولت متفاوت است. دولت‌ها همواره علاقه دارند مجلسی همراه داشته باشند اما یکی از وظایف مجلس، شأن نظارتی آن است و دولت‌ها معمولا علاقه به نظارت‌گریزی دارند و این یکی از وظایف مجلس است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس باید پرسش کند و بپرسد که چرا یارانه مردم این‌طور شده است و همچنین بپرسد که چرا برخی از ارکان کشور تعطیل می‌شوند و یا اینکه چرا قیمت نفت در دنیا به یک سوم رسیده است؛ اما عده‌ای به دنبال گران کردن بنزین در کشور هستند؟

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس آینده حتماً از این مجلس هم بهتر خواهد شد، تصریح کرد: مردم در نهایت تصمیم مطلوبی که کشور را در ریل محکم‌تری حرکت دهد، اتخاذ خواهند کرد.

بذرپاش تصریح کرد: شرایط کشور خاص است و از لحاظ منطقه‌ای و بین‌المللی شرایط ویژه‌ای حاکم است. مجلس مقتدر و خوبی باید باشیم تا بتواند تصمیم گرفته و از منافع ملت دفاع کند.

خود تیم مذاکره کننده هم نامه جان کری را قبول ندارد

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مصوبه اخیر کنگره آمریکا و نامه جان‌کری قابل توجیه است، گفت: حتی خود تیم مذاکره‌کننده هم این را قبول ندارد. وقتی یک چیزی تبدیل به قانون و ابلاغ می‌شود، نمی‌توان گفت وزیر خارجه نامه نوشته است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی کرد: این مساله مثل این است که ما یک قانونی را در مجلس تصویب کنیم و شورای نگهبان تائید کند و سپس رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کرده و بعد آقای ظریف نامه بنویسد و بگوید نگران نباشید؛ ما این کار را انجام نخواهیم داد.

بذرپاش تصریح کرد: وقتی نظام قانون‌گذاری یک کشور، قانونی را تصویب می‌کند و رئیس‌جمهور آن را ابلاغ می‌کند، حتما اجرا خواهد شد.

وی یکی از ایرادات برجام را مشخص نبودن داور برای طرف مقابل دانست و ادامه داد: داور ما، آژانس است و هر وقت تخلفی صورت بگیرد، اعلام می‌کند ولی داور آنها مشخص نیست. در گذشته ما این را می‌گفتیم و دوستان می‌گفتند شما نگران نباشید و کثیر‌الشک هستید. یکی از ضعف‌های اساسی که ما ندیدیم، این است که داور برای طرف مقابل مشخص نیست.

بذرپاش با تاکید بر اینکه امیدوارم دوستان واقع‌بینانه‌تر صحنه را نظاره کنند، افزود: ما هم قطعاً در داخل اقدام متقابل انجام خواهیم داد. انتخابات آتی آمریکا حدود هشت ماه دیگر است و اگر قرار باشد یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در این کشور سر کار بیاید، ممکن است همه چیز را تغییر دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور آمریکا چند ماه بیشتر سر کار نیست و به نظرم ما باید مکانیزم‌های بازدارنده‌ای تعریف کنیم؛ وگرنه حتماً بازنده خواهیم بود.

 

کد N1080128