موافقت کنگره آمریکا با تمدید قانون حمایت از اقلیت‌های مذهبی در ایران

کنگره

آمریکا قانون حمایت از اقلیت‌های مذهبی ایران، شامل یهودیان را تمدید کرد. این قانون موجب تسهیل پناهندگی و اسکان مجدد آن‌ها در این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه هاآرتص، این قانون که از آن به عنوان متمم لاتنبرگ یاد می‌شود، برنامه‌ای است که از طرف وزارت امور خارجه آمریکا و دولت اتریش مسیرهایی امن را برای ایرانیان خواهان پناهندگی در زمان بحرانی فراهم می کند.

آدام چیف نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام تمدید این قانون، گفت: کنگره با تمدید قانون لاتنبرگ برای حمایت از اقلیت‌های مذهبی تحت تعقیب در ایران برای یک سال دیگر موافقت کرد و مبالغ مورد نیاز برای این موضوع را در قانون بودجه سال 2016 با حمایت نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات تعیین کرده است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، متمم لاتنبرگ عمدتا اسکان یهودیان، مسیحیان و بهایی‌های ایرانی و دیگر اقلیت‌های مذهبی را که از لحاظ تاریخی در اتحاد جماهیر شوروی سابق، شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه تحت تعقیب قرار دارند، در برمی‌گیرد. این قانون در 30 سپتامبر 2015 اعتبار اجرایی خود را از دست داد و اکنون تا سپتامبر 2016 تمدید شده است.

قانون لاتنبرگ برای نخستین بار در سال 1990 و به درخواست فرانک آر.لاتنبرگ سناتور پیشین جمهوری‌خواه برای تسریع فرآیند دادن پناهندگی افراد واجد شرایطی که از نظر تاریخی به خاطر عقایدشان از اتحاد جماهیر شوروی سابق و جنوب شرق آسیا فرار کرده بودند، به تصویب رسید. این قانون سپس در سال 2004 اقلیت‌های مذهبی ایران را شامل شد و تاکنون هر سال تمدید شده است.

بر اساس قانون لاتنبرگ، در بودجه سال 2016 آمریکا هزینه‌های پذیرش چهار هزار و 180 نفر به آمریکا فراهم شده است که دو هزار و 362 نفر آن‌ها از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و یک هزار و 818 نفر از ایران هستند.

آدام چیف در ادامه بیانیه خود آورده است: امروز نفع برندگان از این قانون به طور عمده یهودیان ایران و مسیحیان و به طور عمده ارمنی‌ها و بهائیان و دیگر اقلیت‌های شوروی سابق، شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه هستند. تمامی این افراد می‌توانند بر اساس این قانون به عنوان پناهنده وارد آمریکا شوند و پوشش‌های پذیرش سالیانه پناهندگان شامل حال آنها می‌شود. افرادی که بر اساس این قانون وارد آمریکا می‌شوند باید از لحاظ سوابق جنایی و امنیتی تحت بررسی شدید قرار گیرند تا بتوانند وارد خاک آمریکا شوند.

به نوشته هاآرتص، علاوه بر اقلیت‌های ایرانی و شوروی سابق، این قانون پناهندگان ویتنام، کامبوج و دیگر کشورهایی را که به ادعای آمریکا عقاید مذهبی موجب سلب شرایط برابر برای آن‌ها شده، در بر گرفته است.

انتهای پیام

کد N1080103