عربستان میلیون‌ها دلار سلاح روسی برای تروریست‌های سوری و یمنی خریده است

سیاسی

بلغارستان اخیرا اعلام کرده عربستان و امارات در دو سال گذشته مقادیر زیادی اسلحه و مهمات ساخت شوروی از بلغارستان خریداری کرده‌اند؛ سلاح‌هایی که بیشتر آنها در اختیار گروه‌های تروریستی در سوریه و یمن قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت میدل ایست آی، گزارش سالانه درباره صادرات صنایع دفاعی بلغارستان نشان می‌دهد، دولت بلغارستان با فروش مهمات و تجهیزات نظامی به ارزش 92.7 میلیون دلار در سال گذشته به عربستان موافقت کرده است.

دولت بلغارستان اعلام کرده که امسال مجوزهایی برای فروش اسلحه به دولت امارات نیز صادر کرده است که مبلغ این قرارداد فاش نشده است.

تحلیلگران بر این باورند که غیر ممکن است عربستان یا امارات برای نیروهای خود که از سلاح‌های مدرن غربی استفاده می‌کنند،‌ اسلحه و مهمات ساخت شوروی خریداری کرده باشند و بر این اساس احتمال بیشتری وجود دارد که این مهمات و تجهیزات برای گروه‌های بومی مسلحی که در سوریه و یمن می‌جنگند، و عمدتا از سلاح‌های قدیمی روسی استفاده می‌کنند، خریداری شده باشد.

یک افسر سابق ارتش بلغارستان در این باره گفت: سلاح‌های خریداری شده توسط عربستان با هواپیما از شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان بارگیری شد. یقینا مقصد اصلی این سلاح‌ها محل حضور شبه نظامیان سوریه است و احتمالا بخش دیگر از این محموله‌ها به یمن فرستاده شده باشد.

انتهای پیام

کد N1080006