منبع آگاه نظامی در روسیه؛

ارسال اس-۳۰۰ به ایران تا چند روز آینده آغاز خواهد شد

سیاسی

یک منبع نظامی آگاه در روسیه اعلام کرد، مسکو ارسال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به ایران را از ژانویه سال آتی میلادی (روزهای آینده) آغاز و تا فوریه به اتمام خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، منبع آگاه در سیستم همکاری های فی و نظامی روسیه دقایقی پیش به خبرگزاری تاس خبر داد مسکو تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به ایران را در ژانویه ۲۰۱۶ (روزهای آتی) آغاز خواهد کرد.

این خبرگزاری همچنین در ادامه از آموزش حدود ۸۰ متخصص ایرانی برای استفاده از این سیستم خبر داد.

منبع آگاه مذکور به خبرگزاری تاس اعلام کرد: برنامه ریزی های لازم برای ارسال اولین محموله از سامانه هوایی اس-۳۰۰ به ایران به انجام رسیده و از اوایل ژانویه این فرایند آغاز می شود.

این منبع ادامه داد: روند ارسال سامانه اس-۳۰۰ در ماه فوریه سال آتی میلادی (۲۰۱۶) به اتمام خواهد رسید و حدود ۸۰ نفر از متخصصین ایرانی در «آکادمی موژایسکی» روسیه آموزش های لازم در این رابطه را فرا می گیرند.

لازم به ذکر است، قرارداد تحویل سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران در سال ۲۰۰۷ منعقد شد. بر اساس این قرارداد، مسکو متعهد شده بود که ۵ سامانه دفاع موشکی میان برد اس – ۳۰۰ به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به ایران بفروشد. اما برنامه تحویل این موشک ها در سال ۲۰۱۰ و به بهانه اعمال تحریم های سازمان ملل متحد لغو شد.

در واکنش به این اقدام، ایران با درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری از روسیه، به دیوان بین‌المللی داوری در ژنو شکایت کرد تا این که روز دوشنبه ۱۳ آوریل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با امضای حکمی ممنوعیت تحویل سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

کد N1079882