اختلافات میان ارتش عراق و کارشاسان آمریکایی دلیل تاخیر در آزادی رمادی

سیاسی

در حالی که مسئولان عراقی بر آزادی فوری شهر رمادی از کنترل داعش تاکید داشتند، برخی دیگر از مسئولان از وجود "مشکلات بزرگ" در این راه که با بروز اختلافات میان ارتش عراقو مشاوران آمریکایی آغاز شده، خبر داده‌اند.

در حالی که مسئولان عراقی بر آزادی فوری شهر رمادی از کنترل داعش تاکید داشتند، برخی دیگر از مسئولان از وجود "مشکلات بزرگ" در این راه که با بروز اختلافات میان ارتش عراقو مشاوران آمریکایی آغاز شده، خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، یک منبع امنیتی آگاه عراقی از وجود اختلاف میان فرماندهان نظامی عراق و مشاوران آمریکایی ناظر بر عملیات آزادسازی رمادی که صبح روز دوشنبه آغاز شده، خبر داد.

منبع مذکور اظهار داشت: تصمیم برای آغاز عملیات و روش اجرای آن اقدامی اشتباه و بدون آمادگی قبلی که از سوی عثمان الفانمی، رئیس ستاد ارتش عراق اتخاذ شد و نزدیک به هفتاد کشته به نیروهای امنیتی عراق تحمیل کرد.

الغانمی پیشتر در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرده بود که نیروهای عراقی قصد دارند عملیات بازپس گیری رمادی را روز سه شنبه آغاز کنند. وی تاکید کرده بود، ارتش در این عملیات تلاش می‌کند در راستای بازپس گیری کامل رمادی، خود را به مرکز شهر برساند.

این منبع درباره اختلافاتی که میان دو طرف عراقی و آمریکایی به وجود آمده گفت: نقشه آمریکایی‌ها اینگونه بود که حمله از جبهه شرقی رمادی و به صورت مشخص از مناطق حصیبه، حامضیه و صوفیه و با هلی‌برن فرود هوایی نیروها صورت گیرد و به این ترتیب اعضای داعش مجبور شوند به جگ خیابانی روی آورند.

منبع یاد شده افزود: این در حالیست که نیروهای عراقی بر آغاز عملیات از منطقه جنوبی شهر و با عبور از رودخانه الورار و حرکت به سمت مرکز رمادی اصرار داشتند که آمریکایی‌ها این طرح را فاقد عنصر "سرگرم کردن اعضای داعش" می‌خوانند. به این معنی که باید با هلی‌برن نیرو به عقبه دشمن آنها را در چند جبهه مشغول کرد که آمریکایی‌ها معتقدند طرح ارتش عراق از این امر غفلت کرده است.

در عملیات ارتش عراق نیروهای این کشور از آنجا که داعشی‌ها بیشتر پل‌های منتهی به مرکز شهر را نابود کرده بودند، با استفاده از پل‌های موقت از رودخانه الورار عبور کرده و خود را به مرکز رمادی رساندند و اکنون در نبردی سخت در مرکز شهر رو در روی داعش ایستاده‌اند.

منبع امنیتی مذکور با ابراز تعجب از اظهارات مسئولان عراقی مبنی بر آزاد سازی بیشتر مناطق رمادی گفت: مساحت مرکز شهر به 18 کیلومتر مربع می‌رسد که تنها یک کیلومتر مربع از آن آزاد شده است.

وی در ادامه مشارکت‌ هلی‌کوپترهای آپاچی و جنگنده‌های میگ 28 و 35 ارتش عراق در این عملیات را تکذیب کرد و گفت مسئولان عراقی از ترس هدف قرار گرفتن جنگنده‌ها و بالگرد‌ها توسط موشک‌های حرارتی داعش، از آنها در عملیات استفاده نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N1079690