انتقاد پاپ از مادی‌گرایی و جامعه مصرفی

رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سخنان خود در شب کریسمس در کلیسای سن پیترو در واتیکان از "مادی گرایی" و "جامعه مصرفی" انتقاد کرد اما هیچ اشاره‌ای به بحران مهاجرت نکرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در مراسم خطابه‌ای در واتیکان و در شب کریسمس به شدت از مساله مادی گرایی و جامعه مصرفی و تفاوت‌ها در فرهنگ انتقاد کرد.

در همین حال وینست نیکولز، یکی از کاردینال‌های ارشد پاپی و اسقف وستمینستر و رهبر کلیسای کاتولیک در انگلستان نیز در پیام شب کریسمس به خشونت‌های "بی پایه و اساس" در کشورش خود و رنج و دردی که مسیحیان در سراسر جهان متحمل می‌شوند، اشاره کرد.

اما نه این اسقف و نه پاپ در پیام‌های کریسمس خود به بحران مهاجرت اشاره‌ای نکردند؛ بحرانی که در ماه‌های پایانی سال 2015 به شدت در اروپا رخ نموده و تعداد زیادی از مهاجران از کشورهای درگیر جنگ وارد اروپا شده‌اند. در سپتامبر 2015 پاپ فرانسیس از تمامی مذاهب در اروپا خواست تا برای خانواده‌های آوارگان محلی امن تهیه کنند و آنها را بپذیرند.

در شب کریسمس پاپ به حامیان و پیروان خود تاکید کرد تا زندگی میانه رویی را پیشه کنند و گفت: مسیر درست آزادی و رستگاری برای همه زنان و مردانی که قلوب پاک و ساده‌ای دارند، باز است.

وی ادامه داد: در جامعه‌ای که اغلب به واسطه مصرف گرایی و مادی گرایی، ثروت و تجمل پرستی، خودپرستی و حسادت احاطه شده، مسیح از ما می‌خواهد تا در مسیر درستی، توازن و تعادل قدم برداریم. در بحبوحه تفاوت‌ها و اختلافات فرهنگی که تنها به خشونت و تفرقه می‌انجامد، تنها شیوه و مشی زندگی ما باید مملو از ایمان، همدردی، خشوع و شفقت باشد.

رهبر کلیسای کاتولیک انگلستان نیز به وعظ درباره مسائل داخلی پرداخت و گفت: هیچ جایی برای خشونتهای بدون توجیه و بی پایه و اساس وجود ندارد.

وی به ارتباط میان خشونت‌های داخلی و خشونت‌هایی که به نام مذهب انجام می‌پذیرد، اشاره کرد و ادامه داد: ما باید این خشونت‌های خانگی را از میان برداریم تا بتوانم جلوی خشونت‌های مذهبی را بگیریم.

رهبر کلیسای کاتولیک انگلستان همچنین از عبادت کنندگان خواست تا برای قربانیان خشونت‌های اینچنینی در بخش‌های مختلف جهان دعا کنند.

انتهای پیام

کد N1079646