پیشروی آرام و با احتیاط نیروهای عراقی در رمادی/ "آزادسازی شهر سریع نخواهد بود"

گرچه ورود نیروهای عراقی به شهر رمادی، مرکز استان الانبار پیروزی بزرگی برای آنها علیه گروه تروریستی داعش محسوب می‌شد اما به نظر می‌رسد پاکسازی کامل این شهر آنگونه که مقامات عراقی گمان می‌کردند، آسان نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، مسئولان عراقی که در ابتدای ورود به رمادی از پاکسازی شهر ظرف 48 تا 72 ساعت سخن می‌گفتند، اکنون محتاطانه‌تر در این باره حرف می‌زنند و تاکید دارند که پاکسازی کامل شهر آسان نخواهد بود و ممکن است مدت‌ها به طول بیانجامد.

بنا به گفته مسئولان عراقی، وجود تعداد زیاد بمب‌های کار گذاشته شده، تک تیراندازها و حملات انتحاری اعضای داعش در کنار شلیک گاه و بی‌گاه خمپاره به سوی نیروهای عراقی کار پیشروی در شهر رمادی را بسیار مشکل کرده است.

با این حال نیروهای عراقی ظرف 24 ساعت گذشته توانستند پیشروی‌های محدودی در اطراف مجتمع حکومتی رمادی که ساختمان‌های دولتی اصلی شهر را شامل می‌شود و مرکز اصلی مقاومت داعش در رمادی به حساب می‌آید، به دست آورند و دو خیابان در نزدیکی این مجتمع را به کنترل خود درآوردند.

جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا نیز با 24 حمله در ساعات گذشته مواضع داعش را در اطراف این منطقه استراتژیک رمادی بمباران کردند تا کار برای نیروهای عراقی جهت پیشروی آسان‌تر شود.

منابع عراقی اکنون از پیشروی آرام و با احتیاط در رمادی سخن می‌گویند و به نیروهای خود تاکید کرده‌اند که از پیشروی برنامه‌ریزی نشده خودداری کنند حتی در مناطقی که داعش از آن خارج شده است. این دستورات پس از آن صادر شده که گفته می‌شود بیش از 50 نیروی دولتی عراق در روزهای گذشته در عملیات کمین و تله‌های انفجاری داعش کشته‌ و صدها تن نیز زخمی شدند.

ارتش عراق با این حال مصمم به ادامه عملیات است و ادوات نظامی جدیدی را به رمادی به ویژه مناطق شرقی و جنوب شرقی این شهر گسیل داشته تا کار برای پیشروی‌های آتی آسان تر شود. همچنین هنگ ویژه لشگر 16 عراق که از آموزش دیده‌ترین نیروهای عراقی محسوب می‌شود، نیز وارد درگیری‌های رمادی شده‌ است. این نیروها که متخصص جنگ شهری و رهایی گروگان‌ هستند تاکنون در عملیات رزمی خاصی مشارکت نداشته‌اند و در دو سال گذشته دولت عراق و نیروهای آمریکایی تمام تلاش خود را بر آموزش و تجهیز آنها متمرکز کرده بودند.

علاوه بر مطالب فوق، استفاده نیروهای داعش از غیرنظامیان و ساکنان الانبار به عنوان سپر انسانی کار را برای ارتش عراق بسیار دشوارتر کرده است.

کارشناسان بر این باورند که که با کشیده شدن درگیری‌ها به مناطق مسکونی پرجمعیت در رمادی تعیین سقف زمانی برای آزادسازی این شهر بسیار دشوار است به ویژه اینکه جنگ اکنون به درگیری‌های خانه به خانه تبدیل شده است.

فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم عراق نیز از شیوه‌های جدید داعش برای وارد آوردن حداکثر تلفات به نیروهای عراقی سخن می‌گوید. وی در گفت‌وگو با رسانه‌های عراقی گفت که داعش از نوع جدیدی از بمب‌های کنار جاده‌ای و تله‌های انفجاری استفاده می‌کند که باعث وارد آمدن خسارت‌های زیاد به تجهیزات نظامی حتی تجهیزات سنگین و زره پوش‌های ارتش عراق شده است.

کارشناسان بر این باورند که با این احتساب پاکسازی شهر رمادی که تقریبا به تلی از آوار تبدیل شده به این زودی‌ها محقق نخواهد شد هرچند که نیروهای داعش از ین شهر خارج شوند چرا که پاکسازی تله‌های انفجاری و از میان برداشتن تک تیراندازهای این گروه خود به زمان زیادی نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N1079645