امیر خامکانی با اشاره به موضوع آلودگی هوا

کنترل محموله‌های بنزین وارداتی ادامه یابد

آلودگی هوا

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که بر اساس گزار‌ش‌های مورد تایید دستگاههای نظارتی، محموله‌های بنزین وارداتی یورو 4 هستند در عین حال گفت که این کنترل‌ها باید ادامه پیدا کند.

حسین امیری خامکانی درگفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا،)، اظهار کرد:‌بخشی از مشکل آلودگی هوا به شرایط جوی و پایداری و ناپایداری هوا مرتبط است، ضمن این که سیستم‌های گرمایشی خانگی و خدماتی که در فصل سرد کار می کنند عمدتا استاندارد نیستند. به هر حال چندین میلیون مشعل در حال کار است که بعضا استاندارد سازی نشده و یا نیاز به سرویس دارد.

وی افزود: طبیعتا بخشی از مشکل آلودگی هوا به خودروها مربوط است که سهمی از آن به خودروسازان بر می‌گردد و این که مصرف سوخت در کشور ما نسبت به استاندارد جهانی بالاتر است بخشی از آن هم ممکن است موارد سوختی باشد.

نماینده مردم زرند در مجلس ادامه داد: دستگاههای نظارتی چندین بار به همراه کارشناسان وزارت نفت به کمیسیون آمدند.

کارشناسان در حضور دستگاههای نظارتی می‌گویند که ما فشار وارد می‌کنیم و حتی یکی دو محموله که استاندارد نبوده را برگشت دادیم و گفتند چند جا در حال کنترل سوخت هستیم، بالاخره باید به این حرفها اعتماد کرد.

امیری خامکانی تصریح کرد: البته ما معتقدیم دستگاههای نظارتی مثل سازمان استاندارد، بازرسی کل کشور و دستگاههای متعدد نظارتی حتما باید کنترل کنند تا اگر محموله‌ای زیر یورو 4 است اجازه ورود به آن ندهند.

وی یاد آور شد: الان نمی‌شود قضاوت کرد که در موضوع آلودگی هوا صرفا سوخت و بنزین مصرفی مقصر هستند بلکه مجموعه‌ای از شرایط جوی، سیستم‌های گرمایشی و خودروها در این موضوع دخیل هستند و سوخت نیز باید مورد نظارت قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که بر اساس گزارش‌های ارائه شده از تیر ماه سال 93 به بعد مجموعه‌های وارده بنزین، یورو 4 بوده اظهار کرد: این گزارش از سوی دستگاههای نظارتی هم تایید شده اما با همه این حرفها کنترل باید ادامه پیدا کند.

انتهای پیام

کد N1079634