وال استریت ژورنال: شرکت‌های آمریکایی برای پایان تحریم‌های ایران آماده می‌شوند

تسنیم نوشت: در آستانه لغو تحریم‌های ایران برخی شرکتهای آمریکایی شامل اچ‌پی و جنرال الکتریک به‌طور فعالانه‌ای به‌دنبال ورود به بازار ایران هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از وال استریت ژورنال، شرکتهای آمریکایی علاوه بر مواد غذایی، تولید کنندگان قطعات هواپیما و عرضه کنندگان دارو، هنوز از انجام مبادله مستقیم با ایران منع شده‌اند. ولی هفته گذشته بن کاردین سناتور ارشد دموکرات از ایالت مریلند و عضو کمیته روابط خارجی سنا تأکید کرد: لغو تحریمهای ایران ممکن است از ژانویه آغاز شود.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد: در روز اجرای توافق هسته‌ای ایران، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا یک مجوز کلی را صادر خواهد کرد که به شرکتهای خارجی مستقر در آمریکا اجازه خواهد داد تا در فعالیت‌های مربوط به ایران، مشارکت کنند.

شرکتهای آمریکایی که نگران عقب ماندن از رقبای آسیایی و اروپایی خود هستند، آماده هستند تا به‌محض لغو تحریمها، پیشنهادهای همکاری را به تهران ارائه کرده و نمایندگان خود را به ایران بفرستند.

دنیس فلورین رئیس یک شرکت مشاوره انرژی ابراز کرد: شرکتهای بزرگ آمریکایی ظاهراً نگران مسیر بازگشت خود به ایران نیستند، و با اطمینان بالایی از لغو تحریمهای ایران صحبت می‌کنند. فرصت‌های زیادی در بخش انرژی ایران وجود دارد.

مؤسسه تحقیقاتی بی‌ام‌آی انگلیس نیز اعلام کرد: بازار رایانه ایران، تجهیزات و دستگاه‌های بازی طی چهار سال آینده به بیش از 13 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم در سال 2014 به بیش از 9.5 میلیارد دلار رسیده است.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا گفت: تنها شرکتها و افراد غیرآمریکایی هدف تحریمهای آمریکا قرار نخواهند گرفت، اگر در مذاکرات اولیه درباره فرصت‌های تجاری احتمالی مذاکره کنند یا به ایران سفر کنند تا فرصت‌های تجاری را پس از لغو تحریمها مورد بررسی قرار دهند.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که ورود به قراردادها با ایران پیش از رسیدن "روز اجرا"، احتمالاً موجب وضع تحریمهایی خواهد شد.

شرکتهای آمریکایی مشاوره‌هایی را با وزارتخانه‌های خزانه داری و خارجه برای همکاری احتمالی با ایران آغاز کرده‌اند. یک مقام آمریکایی گفت: افراد در حال مبادله پیش‌نویس قراردادهایی هستند ولی هنوز چیزی امضا نشده است، در نتیجه شرکتهای آمریکایی قصد دارند شعبه‌های غیرآمریکایی خود را برای بررسی وضعیت بفرستند.

4949

کد N1079434