حملات موشکی ارتش یمن به پایگاه‌های نظامی عربستان

یمن

ارتش یمن و کمیته‌های مردمی صبح امروز (پنجشنبه) تجمع سربازان ائتلاف تحت امر عربستان سعودی و مزدوران آن در پایگاه هوایی العند در استان لحج در جنوب یمن را با یک موشک بالستیک از نوع توشکا هدف قرار دادند.

ارتش یمن و کمیته‌های مردمی صبح امروز (پنجشنبه) تجمع سربازان ائتلاف تحت امر عربستان سعودی و مزدوران آن در پایگاه هوایی العند در استان لحج در جنوب یمن را با یک موشک بالستیک از نوع توشکا هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، این حمله به کشته شدن 74 تن از نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی و مزدوران آن و منهدم شدن دو جنگنده از نوع F16 و یک هلی‌کوپتر از نوع آپاچی انجامید.

در همین حال شرف غالب لقمان، سخنگوی نیروهای مسلح یمن با بیان اینکه این موشک با دقت بسیار به هدف اصابت کرد، عنوان داشت: هدف قرار دادن این پایگاه پس از نظارت‌ها و رصد عملیات جمع‌آوری تجهیزات و برنامه‌ریزی برای حمله گسترده نیروهای ائتلاف سعودی به سمت تعز انجام شد.

لقمان تصریح کرد: نیروی موشکی یمن به اجرای ماموریت‌های خود با شایستگی بالا در چارچوب مرحله نخست تشدید اوضاع در اجرای گزینه‌های استراتژیک برای رویارویی با ائتلاف متجاوز تحت امر آل سعود ادامه می‌دهد.

لقمان گفت که عملیات مشابهی از سوی نیروی موشکی ارتش یمن با کاتیوشا مواضع نظامی نیروهای نظامی آل سعود و مزدوران آنها را در استان الجوف در شرق یمن هدف قرار داد.

این حمله ارتش یمن در پاسخ به تجاوزهای روزانه ائتلاف تحت امر عربستان سعودی صورت می‌گیرد که از 26 مارس گذشته آغاز شده و هزاران کشته و زخمی و تخریب‌های بسیاری را در زیرساخت‌های یمن برجای گذاشته و باعث کمبود شدید مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و امدادرسانی و آواره شدن تعداد زیادی از یمنی‌ها شده است.

از سوی دیگر کیونگ فا کونگ، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی اقدام ائتلاف متجاوز سعودی در هدف قرار دادن مناطق مسکونی غیرنظامیان و زیرساخت‌های اساسی در یمن را محکوم و تاکید کرد که این اقدامات نقض آشکار قانون انسانی بین‌المللی است.

وی در جلسه شورای امنیت که شب گذشته برای بررسی تحولات بحران یمن برگزار شده بود، تصریح کرد: نابسامان شدن اوضاع در یمن باعث شده است 7.6 میلیون تن نیازمند کمک‌های غذایی فوری باشند تا بتوانند زنده بمانند.

وی تصریح کرد که حملات هوایی و درگیری‌ها از اواسط مارس باعث وخامت وضعیت انسانی در 20 استان از 22 استان یمن شده است.

این مسوول سازمان ملل خاطرنشان کرد که بی‌توجهی به زندگی انسان‌ها از طریق هدف قرار دادن بی‌حساب و کتاب مناطق مسکونی و غیرنظامیان و زیرساخت‌های مدنی نقض آشکار قانونی انسانی و بین‌المللی است و جنگ علیه یمن به کشته شدن 2700 غیرنظامی انجامیده است که 600 تن از آنها کودک هستند.

انتهای پیام

کد N1079164