فرار رهبران داعش از رمادی/دستور آمریکا برای اجرای کند عملیات

عراق

سخنگوی فرماندهی پلیس الانبار اعلام کرد که تعدادی از سرکرده‌ها و نیروهای داعش از مناطق باقی مانده از شهر رمادی فرار کرده‌اند.

سخنگوی فرماندهی پلیس الانبار اعلام کرد که تعدادی از سرکرده‌ها و نیروهای داعش از مناطق باقی مانده از شهر رمادی فرار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یاسر دلیمی، سخنگوی فرماندهی پلیس الانبار در مصاحبه با خبرگزاری آلمان "د.پ.آ" تصریح کرد، تعدادی از سرکرده‌های داعش و برخی از نیروهای این تشکیلات از مناطقی که در دست آنها در رمادی باقی مانده بود، فرار کرده و به سمت مناطق صوفیه و سجاریه در شرق رمادی رفته‌اند.

وی افزود که فرار آنها در نتیجه عملیات نظامی ادامه دارد و حملات توپخانه‌ای و حملات هوایی ائتلاف تحت امر آمریکا صورت گرفته است.

وی تاکید کرد که در ساعات آتی رخدادهای غافلگیرکننده‌ای برای ساکنان استان الانبار و تمام عراق برای رهایی از دست تروریست‌ها بر اساس طرح‌های ویژه صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر، عذال فهداوی، عضو شورای استانداری الانبار تصریح کرد: ما اطلاعاتی از خانواده‌ها در رمادی داریم که داعش تعدادی از شهروندان مرد را از هراس شورش آنها و کودتا علیه داعش گروگان گرفته است.

فهداوی گفت که خانواده‌های افراد بازداشت شده توسط داعش از این امر هراس دارند که این افراد اعدام شوند و یا به مناطق دیگری در خارج از شهر رمادی یا به استان رقه در سوریه انتقال داده شوند و نیروهای امنیتی نیز برای آگاهی از مکان آنها تلاش می‌کنند تا این افراد را آزاد کنند.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی عراقی که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با د.پ.آ تصریح کرد، وضعیت امنیتی در روز چهارشنبه در رمادی آرام بود و این امر در پی دستورات نظامی آمریکا برای تاخیر در حمله به این شهر صورت گرفته است.

وی تصریح کرد که طرح نیروهای امنیتی عراق در روز چهارشنبه این بود که به رمادی از چند محور حمله شده و آزاد گردد، اما دستورات و طرح‌های نظامی آمریکا برای تاخیر در این حمله صادر شد.

این افسر عراقی عنوان داشت که این تاخیر در حمله برای جلوگیری از تلفات در میان نیروهای امنیتی و همچنین غیرنظامیان گروگان گرفته شده از سوی داعش در مرکز رمادی صورت گرفت.

وی افزود: طبق اطلاعاتی که داریم، ظرف چند روز آتی عملیاتی با مشارکت 200 سرباز ویژه آمریکایی آغاز خواهد شد.

همزمان، ابراهیم فهداوی، رئیس کمیته امنیتی در شورای شهرستان خالدیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی تصریح کرد، نیروهای عراقی درگیری‌ها با داعش را به مرکز رمادی، مرکز استان الانبار در غرب عراق انتقال داده‌اند و درگیری‌ها میان نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم با برخی از اعضای داعش که در مقرهای نزدیک به 100 متری مجتمع دولتی در مرکز این شهر ادامه دارد.

وی افزود: جنگنده‌های ائتلاف تحت امر آمریکا مواضع نزدیک به این مجتمع دولتی را هدف قرار دادند تا مقدمه‌ای برای پیشروی نیروهای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از وقوع تلفات این نیروها باشد.

اسماعیل محلاوی، فرمانده عملیات الانبار نیز گفت که ارتش با احتیاط در حال پیشروی است تا از تلفات میان غیرنظامیان جلوگیری کند.

همزمان، محمد عکیلی، عضو ائتلاف دولت قانون در مصاحبه با الجزیره گفت که دستگاه مبارزه با تروریسم همگان را با طرح محکمی در نبرد رمادی که مبتنی بر محاصره مناطق اطراف این شهر و حمله به مرکز است، غافلگیر کرد و این بعد انسانی است که مانع از روند آزادسازی رمادی می‌شود.

همزمان، استیو وارن، سخنگوی ائتلاف تحت امر آمریکا گفت که دشوار است که مدت زمانی لازم برای آزادسازی این شهر را برآورد کرد.

از سوی دیگر، طالب شغاتی، فرمانده عملیات مشترک عراق عنوان داشت که نیروهای عراقی در فاصله اندکی از مرکز دولتی در مرکز شهر رمادی هستند.

انتهای پیام

کد N1078982