کارشناس مسائل استراتژیک: با روسها اختلافات تاریخی و مواضع مختلف ژئوپلیتیکی داریم

ایران و روسیه

یک کارشناس مسائل استراتژیک در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین از اختلافات ژئوپولیتیک و تضاد منافع میان ایران و روسیه می‌گوید.

محمدفرهاد کلینی، سفیر پیشین ایران در ارمنستان و کارشناس مسائل استراتژیک در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که:

" اساسا روسیه چه منافعی برای حضور در بحران سوریه دارد؟ و همپوشانی منافع ایران و روسیه تا کجا ادامه خواهد داشت؟"  گفت: 

یکی از نگرانی هایی که کشورهای غربی دارند این است که روسیه از موضوع سوریه به عنوان سکویی نه تنها محدود در خود سوریه بلکه در معیارهای بازی راهبردی خودش استفاده کند. این می تواند در ابتدا به معنای یک احیای پرستیژ باشد ولی این رفتار روسیه تنها جنبه تاکتیکی ندارد، بلکه ابعاد فراتر از اهداف نظامی و امنیتی هم دارد و بازی های دیپلماتیکی که به اجرا می گذارد این حقیقت را عیان ساخته است.

کلینی افزود: بر این اساس من فکر می کنم در خصوص مفهوم ائتلاف و ابعاد تاکتیکی آن باید نگاه دقیقتری داشته باشیم. ما باید ببینیم شریک راهبردی روسیه در خاورمیانه هستیم یا روسیه شریک راهبردی ما در خاورمیانه و این دو خیلی اهمیت دارد و در هماهنگی های پس از محور همکاری بسیار حائز اهمیت است.

این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: ما با روسیه اختلافات تاریخی و مواضع مختلف ژئوپلتیکی داریم و می توان در چارچوب مدل های دیگری حتی برخی از کشورهای غربی که بعضا رفتارهای غیری داشتند ترجمه کنیم. ما میتوانیم با خیلی از کشورهای دیگر هم اختلاف داشته باشیم ولی در عین حال می توانیم همکاری ها را هم دنبال کنیم. این نکته بسیار قابل توجهی است. این نوع رفتار راهبردی که ما از جانب ایران در مقابل روسیه مشاهده می کنیم بسیار حائز اهمیت است. این ما را در یک جهش جدید و نقطه عطف قرار می دهد. این خیلی مهم است که ما درست نعامل را ترجمه کنیم. چون هیچ موقع در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی سابقه نداشته که ایران پیرامون یک موضوع خاص در یک مسئله جدی ژئوپلتیکی یک پیوند تاکتیکی با یکی از اعضای اصلی شورای امنیت داشته باشد. خود این نکته قابل توجهی و قابل مطالعه ای است.

مشروح گفتگو را اینجا بخوانید

5252

کد N1078859