ابوترابی فرد در ششمین همایش تاریخ مجلس:

با قدرت و مشارکت مردم توانستیم از تنگناها عبور کنیم

مجلس شوراي اسلامي,محمدحسن ابوترابي‌فرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاصله زیادی میان مجلس امروز و مجلس ننگین پهلوی وجود دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی با شرایطی اجرای برجام را تصویب کرد ولی در مجلس بیست و یکم قرارداد ننگین ترکمانچای تصویب شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاصله زیادی میان مجلس امروز و مجلس ننگین پهلوی وجود دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی با شرایطی اجرای برجام را تصویب کرد ولی در مجلس بیست و یکم قرارداد ننگین ترکمانچای تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ششمین همایش تاریخ مجلس که عصر امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در تالار مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه حدود 110 سال از عمر تأسیس نهاد قانون گذاری در ایران می‌گذرد، گفت: ایران در قاره کهن آسیا نخستین کشوری است که پارلمان را تأسیس کرد و کشور روسیه با فاصله کمی بعد از ما و به دنبال آن سایر کشورهای آسیا نسبت به تأسیس آن اقدام کردند از این رو پارلمان ما جایگاه ویژه ای در آسیا دارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برهمین اساس تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد خلق نهاد قانونگذاری کاملا متفاوت با گذشته به شکلی فاخر و برجسته در مقایسه با سایر پارلمان های منطقه و جهان بودیم.

وی افزود: هم اکنون نیز از جایگاه فاخری در امر قانون گذاری برخورداریم چرا که مجلسی با مشارکت بالای 60 درصد مردم تأسیس شده و انتخابات آزاد داریم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص در رأس قرار داشتن مجلس در قانون اساسی، عنوان کرد: کشور ایران جزء نادرترین کشورها به لحاظ قانون اساسی است چرا که هیچ فرصتی برای انحلال مجلس پیش بینی نشده و بعد از انقلاب لحظه ای بدون مجلس نبوده ایم این در حالی است که در مجلس بیست و یکم پیش از انقلاب مجلس در دوره این منحل شد و دولت اختیار انحلال مجلس را داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس نهم در ادامه با اشاره به این مطلب که ایران به دلیل استقلال و اقتدار سیاسی، نهاد قانون گذاری مقتدری نیز دارد گفت: این اقتدار برآمده از آرای مردم است.

وی در ادامه به استقرار دو مقر مهم در تهران با عنوان های بین المجالس اسلامی و مجمع مجالس آسیایی اشاره و بیان کرد: بین المجالس اسلامی با حضور پارلمان های دنیای اسلام در ایران تشکیل شد و مقر آن به دلیل موقعیت فاخرمان در کشور ما قرار گرفت؛ همچنین مجمع مجالس آسیایی با حدود بیش از 40 پارلمان آسیایی مثل روسیه، هندوستان، جمهوری چین، کره و سایر کشورهای مقتدر قاره آسیایی عضو این مجمع هستند و مقر دایمی آن ایران است که البته دبیرخانه کنونی آن نیز در کشور ما است که این امر نشان دهنده جایگاه عظیم قانونگذاری ایران در منطقه و جهان است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه به مقایسه مجالس بیست و یکم و بیست ودوم پیش از انقلاب و مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: در مجلس بیست و یکم قوانینی تصویب شد که برای ایران مایه ننگ بود و نمونه آن قرارداد ننگین ترکمانچای بود که روس ها آن را به ما تحمیل کردند و آیت الله سیدحسن مدرس این افتخار را به دست آورد که این تصمیم را لغو کند.

نایب رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه اظهار کرد: پس از آن با حضور مستشاران نظامی آمریکا شاهد افول اقتدار ایران بودیم که امام(ره) بلافاصله در روز میلاد حضرت فاطمه(س) در قم سخنرانی ایراد کردند و مصوبه ننگین مجلس بیست و یکم را مورد نقد جدی قرار دادند که بعد از سخنرانی آتشین، ایشان به ترکیه و سپس نجف تبعید شدند که از شاهکارهای مجلس بیست و یکم با مدیریت شخص محمدرضا شاه بود.

وی در ادامه به دومین مصوبه ننگین مجلس بیست و یکم اشاره کرد و یادآور شد: دو قرارداد ننگین گلستان و ترکمانچای در دوران قاجار و در طی وقوع جنگی به تصویب رسید اما محمدرضا پهلوی ایران را بدون جنگ تجزیه کرد و قطعه ای از آن جدا شد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: فاصله مجلس اسلامی با مجالس دوران شاهنشاهی تا جایی است که امروز حتی درباره توافق نامه ای به نام برجام که همگی شاهد مذاکرات سخت 5 قدرت بزرگ دنیا در مقابل ایران بودند و در گفت‌وگوی متوازن با حمایت مجلس، دولت و ملت انجام شد باز هم جمعی از همکاران ما به همان نیز نقد داشتند در صورتی که در مجالس پیش از انقلاب توجهی به جایگاه ایران نمی شد.

وی در ادامه با بیان اینکه فاصله زیادی میان مجلس امروز و مجلس ننگین پهلوی وجود دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی با شرایطی اجرای برجام را تصویب کرد که مقام معظم رهبری از مراحل آن آگاه بود لذا فاصله معناداری بین ایران در روزگار مجلس نهم شورای اسلامی و مجلس بیست و یکم و بیست و دوم پهلوی وجود دارد که توانستیم با قدرت و با مشارکت مردم از تنگناها عبور کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ایران اسلامی توانست تحریم ها را در دوران مشکلات اقتصادی پشت سر بگذارد،‌ بیان داشت: تحریم ها فرصتی برای شکوفایی کشور و‌ شتاب و نمایش قدرت ایران شد لذا حضور همیشه در صحنه مردم در عرصه انتخابات پیش رو می تواند بر این امر صحه بگذارد.

به گزارش خانه ملت، در پایان این مراسم از کتاب «التفهیم لاوائل صناعة التنجیم» اثر ابوریحان بیرونی که به همت انتشارات کتابخانه مجلس منتشر شده است، رونمایی شد.

انتهای پیام

کد N1078518