معاون حقوقی رئیس جمهور :

مجلس مقتدر، حاصل مشارکت مردم است

معاون حقوقي رييس جمهور,الهام امين‌زاده

معاون حقوقی رییس جمهوری، مجلس را اساس یک کشور خواند و تصریح کرد: مجلس مقتدر حاصل مشارکت مردم است؛مردمی که می‌خواهند با حضور و مشارکت آگاهانه خود، در تصمیم‌گیری‌های مهم و اساسی نظام و حکومت دخالت داشته باشند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الهام امین زاده در ششمین همایش تاریخ مجلس شورا که در موزه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بر ضرورت تعامل بیش از پیش میان دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: تعامل میان قوا ، اختلاف نظرها را از میان برمی دارد .

معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین به تعامل دولت و مجلس در مورد تنقیح قوانین در کشور در آستانه یکصد و دهمین سالگرد مجلس پرداخت و اظهار داشت: مجلس و دولت با رویکرد تعاملی در خصوص تنقیح قوانین می‌توانند قانون جامع کشور را اعلام کنند و با این فرآیند، قانون‌گذاری و اعلام قانون تسهیل خواهد شد.

امین‌زاده به تشکیل شورای عالی تنقیح با حضور رییس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تنقیح قوانین و مقررات به صورت جامع و یکجا بتوانیم مشکلاتی را که در این زمینه بوجود آمده است ، رفع کنیم و مردم و مسئولین بتوانند با مراجعه به این مجموعه که با موضوعات مختلف کدگذاری شده است، مسایل خود را حل و فصل کنند.

وی از ارایه موضوعات کدهای آماده شده به رییس مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: کُد و موضوعات قانونی به معنای این است که دیگر کلیه قوانین جزئی جمع آوری شده و تمام قوانین کشور به قانون جامع تبدیل می‌شود. کدهایی همچون آب، محیط زیست، انرژی، آموزش و پرورش، امور روستاها و عشایر، شوراها و شهرداری‌ها و منابع طبیعی و معدن حدوداً چیزی بین 50 تا 60 کد می‌باشد.

معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین از بانوان و حقوقدانان متعهد و عالم، خواست تا در عرصه انتخابات آتی مجلس حضور فعال و پررنگی داشته باشند تا با حضور حداکثری خود مجلسی توانمند و برآمده از تمام اقشار و مشرف به تمام مسایل، چالش‌ها و دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور شکل گیرد.

امین‌زاده در ابتدای سخنان خود به تاریخچه مجلس شورا در ایران پرداخت و گفت: با توجه به تجارب گذشته، سازوکاری طراحی شده که در هیچ دوره زمانی کشور بدون مجلس نباشد به گونه ای که اکنون شاهدیم تا پیش از اتمام فعالیت یک دوره مجلس، ابتدا انتخابات برگزار و نمایندگان دوره آتی توسط مردم برگزیده می شوند.

انتهای پیام

کد N1078504