افشای طرح‌ آمریکا برای حمله اتمی به غیرنظامیان در دهه 1950

سیاسی

بر اساس اسناد متعلق به بایگانی ملی آمریکا، یک واحد ارتش این کشور به نام "فرماندهی هوایی راهبردی ایالات متحده" در اواخر دهه 1950 فهرستی دقیق از اهداف برای انجام حملات هسته‌ای تهیه کرده بود که در آن یک دسته‌بندی جداگانه برای حمله هسته‌ای علیه مردم غیرنظامی نیز در نظر گرفته شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در سندی موسوم به "مطالعه ملزومات تسلیحات هسته‌ای فرماندهی هوایی راهبردی" مربوط به سال 1959 که روز سه‌شنبه از حالت محرمانه خارج شده، افشاگری‌های نگران‌کننده‌ای درباره طرح‌های نظامی آمریکا به منظور "نابودی سیستماتیک" علیه شهرهای دشمنان و هدف قرار دادن به اصطلاح "جمعیت" آنها در صورت بالا گرفتن جنگ با اتحاد جماهیر شوروی مطرح شده است.

این جامع‌ترین فهرست اهداف تعیین شده برای حملات هسته‌ای آمریکا است که تا به امروز از حالت محرمانه خارج شده و انتشار می‌یابد. در این فهرست اهدافی از جمله 1200 شهر جهان شامل مسکو، پکن، برلین و ورشو در نظر گرفته شده اما برای هر شهر دسته‌بندی‌های مختلفی از اهداف شامل زیرساخت‌ها و صنایع وجود دارد و یکی از این دسته‌بندی‌ها تحت عنوان شماره 275 به نام "جمعیت" در هر شهر تعیین شده که شامل هدف قرار دادن شهروندان این شهرها است.

یک فهرست دیگر حاوی 1100 فرودگاه در سراسر اتحاد شوری نیز در این سند هست که مشخصا برای هدف قرار دادن نیروی بمب‌افکن‌های روسیه در نظر گرفته شده است. این فهرست در دوران پیش از ظهور موشک‌های بالستیک قاره پیما تهیه شده و اولویت آن هدف قرار دادن بمب‌افکن‌ها بوده است که در آن زمان تنها وسیله انجام حملات اتمی به شمار می‌آمدند.

بر اساس مطالعه فرماندهی هوایی راهبردی ارتش آمریکا، ارتش آمریکا قرار بوده که در صورت وقوع جنگ فرودگاه‌های شوروی را با بمب‌های اتمی دارای قدرت انفجاری 1.7 تا 1.9 مگاتون که می‌توانستند خسارت فراوانی به جای بگذارند، هدف قرار دهند. همچنین این واحد فرماندهی اعتقاد داشت که باید از بمب‌های 60 مگاتونی که بسیار مخربتر از بمب استفاده شده علیه هیروشیما بودند استفاده شود.

انتهای پیام

کد N1078329