درخواست آمریکا از پاکستان برای توقف برنامه‌ هسته‌ای‌اش

سیاسی

با توجه به نگرانی‌های اخیر در مورد توسعه‌ تسلیحات هسته‌ای پاکستان ، آمریکا از پاکستان خواسته است تا از هر گونه توسعه برنامه‌ی هسته‌ای و موشکی خود که باعث تهدید ایمنی هسته‌ای و ثبات استراتژیک می‌شود، خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری ایندیا، ریچارد اولسن،نماینده مخصوص آمریکا در امور پاکستان و افغانستان و طی جلسه‌ای استماعی که با موضوع برنامه هسته‌ای و موشکی پاکستان در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد گفت: من می‌خواهم اعلام کنم که ما نیز مثل نمایندگان کنگره نگرانی‌های زیادی را درباره‌ برنامه‌ هسته‌ای پاکستان داریم. ما نگران روند و سطح توسعه‌ برنامه هسته‌ای و موشکی پاکستان هستیم.

اولسن ادامه داد:‌ ما نگران آن هستیم که امکان یک درگیری متداول در جنوب غربی آسیا بین هند و پاکستان باعث استفاده از تسلیحات هسته‌ای و یا توسعه‌ی چشمگیر زرادخانه‌های هسته‌ای دو طرف شود.

اولسن با اعلام این که آمریکا از پاکستان خواسته است که توسعه برنامه‌ هسته‌ای خود را متوقف کند، گفت: ما یک گفت و گوی کاملا قاطع و شفاف را با طرف پاکستانی داشتیم و در آن ماهیت نگرانی‌های خود را در مورد زرادخانه‌ی هسته‌ای پاکستان و رشد توسعه آن به مقامات این کشور انتقال دادیم.

نماینده آمریکا در امور پاکستان و افغانستان تاکید کرد: ما نیز مثل دیگر قدرت‌های هسته‌ای از پاکستان خواسته‌ایم تا توسعه برنامه‌ هسته‌ای و موشکی خود را متوقف کند و از هرگونه توسعه‌ای که ممکن است ایمنی هسته‌ای، امنیت و ثبات استراتژیک را با خطر مواجه کند، خودداری کند.

اظهارات ریچارد اولسن در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا پس از آن مطرح شد که قانونگذاران آمریکایی از دولت آمریکا خواستند که سیاست‌های سخت گیرانه‌ای را در قبال اسلام آباد اتخاذ کند، به دلیل آنکه پاکستان علاوه بر این که در جهت عادی سازی روابط خود با رقیبش یعنی هند، تلاشی نکرده بلکه سرعت رشد زرادخانه‌ی هسته‌ای خود را به طرز چشمگیر افزایش داده است.

پاکستان هم اکنون به دلیل آنچه که آن را قدرت بازدارندگی علیه تهدید خارجی از سوی هند که دارای تسلیحات هسته‌ای است می‌داند، هم اکنون با هند در یک رقابت تسلیحاتی هسته‌ای قرار دارد.

بنابر ادعای کارشناسان، پاکستان می‌تواند دردهه‌ی آینده 350 کلاهک هسته‌ای و پس از آمریکا و روسیه بزرگترین زرادخانه‌ی هسته‌ای جهان را در اختیار داشته باشد.

انتهای پیام

کد N1078264