تنش جدید دولت آمریکا و کنگره بر سر توافق هسته‌ای

برجام

نشریه کریستین ساینیس مانیتور در گزارشی نوشت: توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در مسیر اجرا قرار گرفته است اما به نظر می‌آید بحث و جدل میان دولت اوباما و کنگره آمریکا شکل جدیدی به خود گرفته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته نشریه کریستین ساینس مانیتور، بحث داغ جدید میان دولت باراک اوباما و کنگره آمریکا درباره‌ی تغییرات جدید قانون لغو روادید است که انتقادات اروپا و مقامات ایران را نیز برانگیخته است. بر اساس مصوبه جدید آمریکا، اتباع 38 کشور دنیا که با واشنگتن قانون لغو روادید امضاء کرده‌اند و 23 تای آن اروپایی هستند در صورتی که در طول پنج سال گذشته به ایران، سودان، عراق و سوریه سفر کرده باشند برای ورود به آمریکا باید ویزا تهیه کنند.

برخی از مقامات دولت آمریکا نگرانند که این اقدامات ابراز مخالفان برای تضعیف توافقی است که آن‌ها نتوانستند پیش‌تر با آن مقابله کنند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به ایران اطمینان داده است که رییس‌جمهور اوباما از قوانینی که خلاف توافق هسته‌ای باشد، چشم‌پوشی خواهد کرد.

اما برخی نمایندگان کنگره از وزیر امور خارجه کشورشان انتقاد کرد و گفته‌اند دلیلی برای مستثنی کردن ایران از این قانون جدید وجود ندارد.

بنابراین، به نظر می‌آید راه پیش‌روی توافق هسته‌ای یک مسیر باریک باشد، چرا که کنگره تلاش می‌کند بر نقش خود برای نظارت بر ایران پافشاری کند، در حالی که اوباما برای فراهم کردن فضای اجرایی شدن توافق هسته‌ای فشار می‌آورد.

جان کری در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش تاکید کرد که دولت کشورش همه تلاش را برای اجرای توافق هسته‌ای به کار خواهد گرفت و واشنگتن مانعی بر سر راه منافع اقتصادی ایران نخواهد بود.

کارشناسان می‌گویند که قانون جدید آمریکا سبب می‌شود تا کسانی که مایل به سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران هستند از این کار خود به دلیل وجود مشکلاتی برای سفر به آمریکا منصرف شوند این در حالی است که توافق هسته‌ای آمریکا و اتحادیه اروپا را از هر اقدامی که موجب آسیب به عادی‌سازی روابط تجاری با ایران شود باز می‌دارد.

مقامات ایرانی نیز ابراز نگرانی کرده‌اند که این مصوبه جدید به اقتصاد این کشور لطمه می‌زند زیرا نمایندگان اقتصادی به دلیل سخت شدن ورودشان به آمریکا نسبت به تجارت با ایران بی‌میل می‌شوند.

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه نیویورکر گفت که ایرانی‌ها و هیچ یک از کسانی که تاکنون به ایراین سفر کرده‌اند ارتباطی با حملات تروریستی اخیر در غرب ندارند، در حالی که قربانیان این حوادث از سوی افرادی از کشورهای متحدان یا کسانی که از کشورهای متحدان بازدید کرده‌اند، هدف قرار گرفتند. شما در حال بررسی آدرس اشتباهی هستید.

به نوشته سانیس مانیتور، به نظر می‌آید منظور ظریف، عربستان و پاکستان باشد که شمار زیادی از اتباع آن‌ها در حملات تروریستی پاریس و سن برناردینو مشارکت داشته‌اند.

معترضان به نامه کری می‌گویند که اگر آمریکا در برابر ایران کوتاه بیاید به این معنی است که این کشور می‌تواند به اقدامات خود که در تضاد با منافع و ارزش‌های آمریکا است ادامه دهد.

انتهای پیام

کد N1078262