تیراندازی نیروهای ارتش نیجریه به کودکان شیعه

پرس تی وی نوشت: سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید سربازان نیجریه پیش از حملات ناموجه خود به مسلمانان شهر زاریا در ایالت کادونا، بدون دلیل به چند کودک شیعه شلیک کرده‌ بودند.

این سازمان چهارشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد به ادعای ارتش نیجریه مبنی بر اینکه مسلمانان زاریا سعی داشتند توکور بوراتای، فرمانده ارتش را در جاده ای ترور کنند و پس از آن نیروهای ارتش به شیعیان حمله کردند، «شک» دارد.

نیروهای ارتش نیجریه روز 21 آذر در مراسم عزاداری یکی از قربانیان حملاتِ گروه تروریستی بوکوحرام در حسینیه «بقیةالله»، به شیعیان این کشور حمله کردند؛ در این بین دست کم هفت شیعه جان باختند و با ادامه حملات ارتش به شیعیان نیز صدها تن دیگر کشته شدند.

    دنیل بکل، مدیر آفریقایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: «تقریباً نمی‌توان درک کرد انسداد یک جاده‌ از سوی چند مرد جوان چگونه می‌تواند کشتار صدها نفر را توجیه کند. در بهترین حالت این حمله یک واکنش افراطی وحشیانه بود و در بدترین حالت، حمله به گروه اقلیت شیعه.»

نیروهای ارتش نیجریه 22 آذر نیز با حمله به منزل شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور، در شهر زاریا او را دستگیر کرده و به افرادی که سعی در محافظت از این روحانی داشتند، تیراندازی کردند.


ارتش نیجریه پس از دستگیری شیخ زکزاکی اعلام کرد او و همسرش صحیح و سالم هستند. با وجود این، تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که این روحانی را مجروح و غرق در خون نشان می‌دهد.

 اندکی بعد اعلام شد این روحانی در یک بیمارستان نظامی تحت مداوا است.

در حمله به خانه شیخ زکزاکی سه فرزند وی جان باختند.

در عین حال، یکی از روزنامه‌های نیجریه اعلام کرده است زکزاکی «برای هر جرمی که مرتکب شده باشد»، محاکمه خواهد شد.

49310

کد N1078228