توافق "گروه 17" برای درج نام داعش و النصره در فهرست تروریستی

وزیر خارجه اردن اعلام کرد که "گروه 17" به توافق نظر رسیده است که داعش و جبهه النصره تروریست هستند و این گروه در صدد تدوین فهرست گروه‌های تروریستی است که در مذاکرات صلح سوریه شرکت داده نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر جوده، وزیر خارجه اردن در مصاحبه با شبکه اردنی "رویا" گفت که میان تمامی شرکت کنندگان در نشست نیویورک توافق وجود دارد که داعش و جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) گروه‌های تروریستی هستند و این توافق علی رغم تمامی اختلافات آنها در امور دیگر صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: گروه‌هایی هستند که در مورد رده بندی آنها به عنوان گروه‌های تروریستی توافق نظر وجود دارد و گروه‌های دیگری نیز هستند که اختلاف نظری پیرامون رده بندی آنها به عنوان گروه‌های تروریستی وجود دارد. اما توافق کلی در مورد این دو تشکیلات است که امنیت و ثبات ما و امنیت منطقه و امنیت جهان را تهدید می‌کنند.

جوده افزود: موضع اردن نسبت به هدف قرار دادن این دو گروه که به وجهه اسلام لطمه وارد می‌کنند و امنیت و صلح بین‌المللی را تهدید می‌کنند، اصولی است.

این مقام اردنی گفت: مساحت اراضی که داعش در عراق و سوریه اشغال کرده است، بیشتر از مساحت اردن است. با این وجود، تلاش‌ بین‌المللی دستاوردها و پیشرفت‌های گسترده‌ای را در برخی از مناطق رقم زده است و نیروهای داعش در برخی از شهرها، روستاها و میدان‌های نفتی عقب گرد داشته‌اند.

وی افزود: فهرست گروه‌های تروریستی اختراع اردن نیست و در آن، اردن دیدگاه خود را تحمیل نکرده است، بلکه بر اساس رده‌ بندی صورت گرفته از سوی 17 کشور از جمله اردن است و این رده بندی نشانگر موضع بین‌المللی است.

این روند که روسیه و آمریکا از آن حمایت می‌کنند، با هدف برقراری آتش بس و مذاکرات میان نظام و مخالفان در آغاز ژانویه در صورت موافقت شرکت کنندگان است.

17 کشور جهان از جمله اردن در صدد تدوین فهرستی از گروه‌های تروریستی در سوریه هستند که از شرکت در مذاکرات صلح محروم خواهند شد.

انتهای پیام

کد N1078051