مذاکره چین با آمریکا برای بازگرداندن 5 مظنون به فساد اقتصادی

سیاسی

یکی از روزنامه های چاپ چین امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، پکن برای بازگرداندن پنج شهروند چینی تحت تعقیب و مظنون به فساد در حال مذاکره با دولت آمریکا است و قرار است شواهد و مدارک لازم را درصورت نیاز به همتایان آمریکایی ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در آوریل 2015 چین فهرستی از 100 مظنون به فساد را که تحت تعقیب هستند و بسیاری از آنها در آمریکا، کانادا و استرالیا ساکن شده‌اند،‌ منتشر کرد. حدود 18 تن از این افراد در سال جاری میلادی به چین بازگردانده شده‌اند.

اقدامات چین برای بازگرداندن و مجازات این افراد توسط کشورهای غربی با ناکامی روبرو شده است چرا که برخی از کشورهای غربی نگران نوع برخورد سیستم قضایی چین با مظنونان هستند.

گروه های حقوق بشری می گویند، مقام های چینی از شکنجه و حکم اعدام در برخی از پرونده‌های مربوط به فساد علیه این مفسدان استفاده می‌کنند. در ماه جاری میلادی نیز، یک گروه حقوق بشری مرتبط با سازمان ملل اعلام کرد، میزان شکنجه همچنان در چین بالاست.

روزنامه چاینادیلی از قول یکی از مقام های چین که خواست نامش فاش نشود نوشت: دولت پکن هنوز به دنبال کمک گرفتن از سیستم قضایی و دادگستری آمریکا برای بازگرداندن این پنج مظنون به فساد است.

این روزنامه در ادامه می نویسد: ما در حال مذاکره با دولت واشنگتن درباره این پنج فراری هستیم که یکی از آنها "یانگ شیوژو"، مظنون به مهاجرت غیرقانونی است که در صورت بازگشت به کشور بازداشت می شود. این مرد به امریکا درخواست پناهندگی ارائه کرده است.

این درحالیست که دولت امریکا از پکن خواسته تا اطلاعات و شواهد بیشتری را درباره پنج مظنون ارائه کند.

اخیرا نیز یکی از مقام های ارشد مقابله با فساد در چین گفته بود که مظنونان به فساد در این کشور که به خارج گریخته‌اند سیستم قانونی و حقوقی چین را نقض کرده‌اند تا پروسه رسیدگی به پرونده هایشان را طولانی کنند.

انتهای پیام

کد N1077586