از سرگیری مذاکرات هند و آمریکا برای دسترسی به پایگاه‌های نظامی یکدیگر

هند با از سرگیری مذاکرات با آمریکا در خصوص معاهده‌ای که به آن‌ها اجازه می‌دهد به پایگاه‌ها و بنادر نظامی یکدیگر دسترسی پیدا کنند، موافقت کرد؛ اقدامی که بیانگر یک تغییر راهبردی موضع قبلی دولت هند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، هند پیش از این به خاطر ترس از اینکه چنین اقدامی حمل بر یک ائتلاف نظامی شود، اجازه آن را نمی‌داد.

معاهده پیشنهادی تحت عنوان "توافق نامه حمایت لجستیک" به آمریکا و هند اجازه می‌دهد تا در تاسیسات یکدیگر تغییراتی ایجاد کنند به گونه‌ای که انجام مانورهای نظامی را راحت‌تر و گسترده‌تر کنند.

این معاهده همچنین قصد دارد تا سطح اعتماد را برای آمریکا افزایش دهد تا فن آوری‌های پیشرفته‌تر را با هند به اشتراک بگذارد که برای تحریک تولیدات مشترک نظامی میان این دو کشور مهم و حیاتی است.

براساس گزارش منابع اطلاعاتی، مانوهار پادیکار، وزیر دفاع هند به اشتون کارتر، همتای آمریکایی خود گفت: هند اکنون برای پذیرش و قول "توافق نامه حمایت لجستیکی" و دیگر معاهده‌ها از جمله “CISMOA” و “BECA” آماده است.

“CISMOA” توافق نامه مربوط به "تفاهم نامه امنیت اطلاعاتی و ارتباطات" و “BECA” "توافقنامه همکاری و تبادل اولیه" است. این دو معاهده "توافقنامه‌های اساسی" با آمریکا توصیف می‌شوند.

وزارت دفاع هند در مقابل امضای چنین توافق‌نامه‌ای با آمریکا موضع تندی اتخاذ کرده بود.

دلیل چنین موضعی این بود که امضای چنین معاهده‌هایی مغایر با موضع بی‌طرفی نظامی هند است و به چین پیام تحریک آمیزتری می‌دهد. به همین خاطر است که دولت هند هرگز نخواست در مانورهای نظامی دهلی نو - واشنگتن به ویژه در آب‌های هند کشور سومی شرکت داشته باشد.

این معاهده همچنین به هر دولتی که در آمریکا روی کارآید، اجازه می‌دهد تا تبادل اطلاعات و تکنولوژی پیشرفته با هند را توجیه کند.

به طور مثال براساس توافق نامه حمایت لجستیکی، پایگاه‌های آمریکا و هند باید به طور مناسب تجیهز شوند تا برای پلت فرمهای یکدیگر نقش میزبان را ایفا کنند.

انتهای پیام

کد N1077083