حداد عادل در دیدار معاون حزب کمونیست چین:

ائتلاف نمایشی آمریکا و غرب کمکی به حل بحران‌های منطقه‌ای نمی‌کند

سیاسی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ائتلاف نمایشی و غیرصادقانه آمریکا و کشورهای غربی، هیچگونه کمکی به حل بحران‌های موجود در منطقه‌ نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، «لیو هونگ تسای» معاون وزیر بین‌الملل حزب کمونیست چین امروز در مجلس شورای اسلامی، با غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات دیدار و گفتگو کرد.

حداد عادل در ابتدای این دیدار با بیان اینکه توسعه و گسترش ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران و چین همواره تصمیم راهبردی رهبران دو کشور بوده است، گفت: ارتقاء سطح همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بویژه مراودات پارلمانی میان ایران و چین بعنوان دو کشور بزرگ، مستقل و پیشرفته در قاره آسیا می‌تواند به تقویت و تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی کمک فراوانی کند.

وی با اشاره به فضای جدید بعد از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ توسعه مراودات ایران و چین در عرصه‌های مختلف را از سیاست‌های اصولی کشورمان خواند و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دوستان دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت همکاری همه کشورها معتقد به برقراری آرامش و صلح در منطقه برای مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی و داعش نیازمند به همکاری سیاسی همه کشورها دارد و ائتلاف نمایشی و غیرصادقانه آمریکا و کشورهای غربی هیچگونه کمکی به حل بحران‌های موجود در منطقه‌ای نمی‌کند.

وی در ادامه بر نقش فعال‌تر و همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی بویژه در مبارزه با گروه‌های تروریستی تاکید کرد.

حداد عادل در پایان بر ضرورت رفع موانع موجود بر سر راه مراودات اقتصادی و بانکی میان تجار و بازرگانان دو کشور تاکید کرد.

هونگ تسای: باید از فرصت‌های بعد از برجام استفاده شود

در ادامه این دیدار، لیو هونگ تسای معاون وزیر بین‌الملل حزب کمونیست چین با اشاره به پیشینه تاریخی ارتباطات دو هزار ساله میان دو ملت گفت: تاریخ درخشان مراودات فرهنگی و اقتصادی میان چین و ایران، بسترهای فراوانی برای گسترش مناسبات در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین فراهم کرده است.

وی همچنین با ابراز خرسندی از توافق جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ افزود: در دوران بعد از برجام فرصت ها و ظرفیت‌های فراوانی برای دو کشور بوجود آمده است که باید با برنامه‌ریزی درست از این فرصت‌ها در راستای منافع دو ملت استفاده کرد.

معاون وزیر بین‌الملل حزب کمونیست چین تصریح کرد: ایران بعنوان کشوری مهم در منطقه باید نقش پررنگ‌تری در مسائل منطقه‌ای و بین المللی ایفاء کند.

لیو هونگ تسای در پایان بر آمادگی هرچه بیشتر شرکت‌های چینی در عرصه‌های فنی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک اقتصادی با شرکت های ایرانی تاکید کرد و افزود: ارتقاء سطح مناسبات سیاسی دو جانبه، توسعه همکاری‌های اقتصادی و رایزنی‌های مستمر در مسائل منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم می‌تواند به تقویت و تعمیق مراودات فیمابین منجر شود.

کد N1077014