در پی تمدید تحریمهای اروپا علیه روسیه؛

هزینه های بازی اروپا در زمین آمریکا / پاسخ کرملین به بروکسل چیست؟

سیاسی

اقدام اخیر اتحادیه اروپا در تمدید تحریم های روسیه تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی با واکنش منفی مقامات روسی مواجه شده است. این اقدام نسنجیده عواقب و تبعات سختی برای اتحادیه اروپا به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه مقامات فرانسوی و دیگر مقامات اروپایی در بیان مدعی همکاری با مسکو بر سر بحران های امنیتی در جهان هستند، اما در عمل با اقدام اخیر خود موانع سختی را در جاده دو طرفه مناسبات خود و روسیه ایجاد کرده اند.

مقامات کاخ کرملین هنوز پاسخی رسمی و عملی به تحریم های اخیر اروپا نداده اند اما منابع آگاه در گفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرده اند که مسکو قطعا نسبت به اقدام اخیر کشورهای اروپایی بی تفاوت نبوده و به مانند گذشته اقدام سران اروپایی را با اقدامی متقابل تلافی خواهد کرد.

از سوی دیگر، منابع خبری در اروپا اعلام کرده اند که دیگر اتحادیه اروپا کشش و ظرفیتی برای تمدید چند باره تحریم های روسیه ندارد و این آخرین بار است که مقامات اروپایی چنین تحریمی را علیه روسیه وضع می کنند.

بدیهی است که علاوه بر دولت های مستقر در اروپا، فشار برخی احزاب موثر و قدرتمند اروپایی مانند حزب سوسیال دموکرات آلمان در این خصوص نقش مهمی ایفا خواهد کرد. سران حزب سوسیال دموکرات آلمان قبلا مخالفت خود را با وضع تحریم های تازه علیه روسیه اعلام کرده بودند.

در هر صورت کاخ کرملین هم اکنون در موضع واکنش نسبت به اروپا قرار گرفته است. تحریمهای اروپا علیه مسکو در حالی صورت گرفته است که نشانه های بحران اقتصادی در میان اعضای منطقه یورو روز به روز بیشتر می شود. در چنین شرایطی بازی اتحادیه اروپا در زمین ایالات متحده آمریکا و ناتو نتیجه ای جز افزایش هزینه های غرب در تقابل با کاخ کرملین را نخواهد داشت.

در جریان وقوع بحران اوکراین ـ که با دخالت مستقیم ناتو و غرب در امور داخلی اوکراین آغاز شد و ادامه یافت ـ نیز تجربه نشان داده است که مسکو تسلیم تحریم های اتحادیه اروپا علیه خود نخواهد شد. به عبارت بهتر، در این معادله اروپای واحد بازنده ای تمام عیار محسوب می شود.

هم اکنون منابع اروپایی در حال سنجش واکنش احتمالی روس ها نسبت به اقدام اخیر خود هستند. با این حال این منابع متفق القول هستند که پاسخ مسکو در این خصوص غیر قابل اجتناب خواهد بود. بدیهی است که اتحادیه اروپا ناچار است هزینه بازی ناشیانه اخیر خود در زمین ایالات متحده آمریکا و در تقابل با مسکو را بپردازد.

کد N1076942