حمله بازرسان روس به منازل کارمندان خودورکوفسکی

بازرسان دولت روسیه امروز (سه شنبه) به محل سکونت اعضای گروه "روسیه باز" متعلق به میخائیل خودورکوفسکی، منتقد دولت مسکو حمله کردند؛ اقدامی که کمتر از دو هفته پس از متهم شدن این مرد به قتل صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ اعضای کمیته تحقیقات دولت روسیه منازل سخنگوی میخائیل خودورکوفسکی و کارمندان این گروه را مورد تفحص قرار دادند.

این گروه اعلام کرد اعضای کمیته تحقیقات دولت روسیه اعلام کردند این تحقیقات مربوط به فرار مالیاتی سال 2003 است که به خودورکوفسکی مربوط می‌شود.

پاول چیکف، وکیل مدافع گفت، آپارتمانهای محل سکونت هفت تن از اعضای این گروه متعلق به خودورکوفسکی شامل آپارتمان ناتالیا گریازنوویچ، یکی از همکاران ارشد در گروه "روسیه باز" در سن پترزبورگ مورد تجسس قرار گرفت.

کمیته تحقیقات دولت روسیه این تجسس را که اوایل امروز صورت گرفت، تایید کرد.

اوایل ماه جاری میلادی بازرسان دولت مسکو خودورکوفسکی را به صورت غیابی به سازمان دهی قتل شهردار سیبری در سال 1998 متهم کردند؛ اقدامی که از سوی حامیان خودورکوفسکی با هدف به حاشیه کشاندن این منتقد کرملین صورت گرفته که در تبعیدی خود خواسته به سر می برد. وی همچنین به تلاش برای قتل دو تن دیگر نیز متهم است.

خودورکوفسکی که زمانی ثروتمندترین فرد روسیه به شمار می‌رفت، مدت یک دهه و به اتهام فرار مالیاتی، تقلب و اختلاس در زندان به سر برد و به صورت غیرمنتظره‌ای توسط ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در 2013 عفو و از کشور خارج شد.

خودورکوفسکی که در حال حاضر بیشتر اوقات خود را در لندن به سر می‌برد، سیستم سیاسی پوتین را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید،‌ آماده است تا اگر بخواهند، روسیه را در دوران بحران رهبری کند.

درحالیکه بازرسان دولتی روسیه اعلام کردند به دنبال اعمال اتهامات بیشتر علیه خودورکوفسکی هستند، وی در یک نشست خبری که به صورت آنلاین پخش شد، دستورکار و سیاست کرملین را بی ارزش خواند و گفت، انقلاب در روسیه محتمل است.

وی در پاسخ به حملات اخیر علیه کارمندان گروهش گفت: تجسس در محلهای سکونت کارمندانم پس از گفت و گو با خبرنگاران صورت گرفت. کارهای پوتین را می‌توان پیش بینی کرد. ثبات در روسیه بسیار کم است.

حمله امروز پس از تجسس پلیس مسلح روسیه در دفاتر "روسیه باز" در آوریل سال جاری میلادی صورت گرفت.

انتهای پیام

کد N1076928