پلیس پاکستان در تعقیب شبکه زنان حامی داعش در کراچی

پلیس شهر کراچی پاکستان در تعقیب یک شبکه افراطگرا متشکل از زنانی از چندین خانواده ثروتمند است که متهم به جذب حمایت مالی از گروه تروریستی داعش و پیدا کردن همسر برای اعضای این گروه تروریستی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه الجزیره، مقام‌های امنیتی پاکستان اظهار کردند، پس از آنکه نیروهای پلیس این کشور اقدام به دستگیری متهمی کردند که ظاهرا برای یک حمله مسلحانه در ماه مه علیه شیعیان پاکستان تامین مالی کرده بود، جستجو برای این شبکه را آغاز کردند.

ماه مه سال 2015 حمله افراد مسلح به یک اتوبوس حامل شیعیان اسماعیلیه پاکستان در شهر کراچی کشته شدن 44 نفر را در پی داشت. مسئولیت این حمله را گروه تروریستی داعش در پاکستان بر عهده گرفت و این نخستین حمله‌ای در خاک پاکستان است که داعش مسئولیت آن را برعهده می‌گیرد.

راجه عمر خطاب، رئیس واحد مبارزه با تروریسم استان سند اظهار کرد، متهم دستگیر شده اعتراف کرد که همسرش در شهر کراچی اقدام به تشکیل یک سازمان مذهبی به نام آکادمی الذکرا کرده تا با استفاده از آن فعالیتهای گروه تروریستی داعش در پاکستان را تامین مالی کند.

وی گفت: گروهی متشکل از 20 زن که همگی متعلق به خانواده‌های متمول هستند اقدام به پخش حافظه‌های فلشی حاوی فیلمهای متعلق به داعش کرده و در حمایت از سازمانهای تروریستی تبلیغ می‌کردند. آنها همچنین به پیدا کردن همسر برای حامیان و اعضای این گروه تروریستی می‌پرداختند.

این زنان شامل همسر و مادرزن سعد عزیز، متهم اصلی کشتار شیعیان پاکستان در ماه مه است.

سعد عزیز که فارغ التحصیل یکی از دانشکده‌های بازرگانی مهم پاکستان است، از سوی پلیس به عنوان متهم کشتار شیعیان و همچنین قتل یک فعال صلح به نام سابین محمود در ماه آوریل معرفی شده و در ماه مه دستگیر شد.

مقام‌های پاکستان در حال جنگ با چندین گروه شبه نظامی وابسته به طالبان در مناطق شمالی این کشور هستند اما حمله‌ای که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت چالش جدیدی را برای آنها به وجود آورده است. در کشور افغانستان که همسایه پاکستان است نیز یک شاخه منسوب به داعش از جانب چند شبه نظامی جدا شده از طالبان این کشور تشکیل شده که حملاتی را علیه دولت و شیعیان افغانستان صورت می‌دهد و اخیرا با حامیان طالبان افغانستان نیز درگیری پیدا کرده است.

انتهای پیام

کد N1076839