از سرگیری فعالیت دو راکتور استان فوکویی ژاپن پس از 2011

در حالی‌که ژاپن به دنبال ادامه از سرگیری تولید انرژی هسته‌ای پس از بحران هسته‌ای فوکوشیما در سال 2011 است، فرماندار استان فوکویی روز سه‌شنبه اعلام کرد که آغاز دوباره فعالیت دو راکتور هسته‌ای در این استان را تصویب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه ژاپن تودی، ایسه‌ یی نیشیکاوا فرماندار استان فوکویی، فرمان شروع فعالیت برای شرکت انرژی الکتریک کاسنای را صادر کرد تا این شرکت راکتورهای شماه سه و چهار در نیروگاه تاکاهاما در ساحل دریایی ژاپن را دوباره فعال سازد. این شرکر به دنبال آن است تا واحد شماره 3 را در اواخر ماه ژانویه و واحد شماره 4 را در اواخر فوریه راه‌اندازی کند.

با این حال، حکم دادگاهی به دلیل نگرانی‌های ایمنی در ماه آوریل شرکت الکتریک کاسنای را از راه‌اندازی دوباره واحدهای نیروگاه تاکاهاما منع می‌کند. دادگاه منطقه فوکویی اعتراض این شرکت به حکم صادره را در روز پنج‌شنبه بررسی خواهد کرد.

این اعلام رای فرماندار فوکویی پس از آن مطرح شد که موتو هایاشی وزیر صنعت و ماکوتو یاگی رئیس شرکت الکتریک کاسنای در روز یک‌شنبه و دوشنبه با فرماندار و برای جلب رضایت وی دیدار کردند.

فرماندار فوکویی در این‌باره گفت: من سیاست‌های متصدی و کشور را بررسی جامعی کردم و به نتیجه آغاز دوباره فعالیت نیروگاه رسیدم.

رئیس شرکت الکتریک کنسای در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمپانی‌اش از طریق مدیریت ایمنی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا از بروز حادثه‌ای مانند فاجعه فوکوشیما جلوگیری کند.

زمانی که دو راکتور در نیروگاه سنای متعلق به شرکت الکتریک کیوشو در استان کاگوشیما در اوایل امسال به خط تولید بازگشت، ژاپن به دوره حدود دو ساله بدون انرژی هسته‌ای پایان داد.

فرماندار استان اهیمه نیز در ماه اکتبر فعالیت مجدد راکتور نیروگاه ایکاتا متعلق به شرکت انرژی الکتریک شیکوکو را تصویب کرد.

هم‌چنین فرماندار فوکویی گفت:‌ موافقت شورای استانی محلی و شهردار تاکاهاما و نیز کنترل‌های ایمنی انجام شده توسط استان و گواهینامه ایمنی مرجع نظارت هسته‌ای را از عوامل اصلی تاثیرگذار بر تصمیم‌اش خواند.

پیش‌تر نیشیکاوا اعلام کرده بود، حمایت از اقتصاد محلی، ایجاد مشاغل جدید چلب نظر مردم شروط لازم برای تصمیم‌گیری در جهت آغاز فعالیت دوباره راکتورها به شمار می‌رود.

تاداشی ماتسودا یکی از افرادی را که حکم منع فعالیت این راکتورها را صادر کرده بود گفت: در حالی‌که هنوز رای دادگاه اعلام نشده است فرماندار اقدام نابهنگامی کرده است.

انتهای پیام

کد N1076821