غرب پی‌برده که انتخاب رئیس جمهور لبنان بدون موافقت حزب‌الله ممکن نیست

سیاسی

از زمان اعلام طرح سعد حریری برای انتخاب رئیس‌جمهور لبنان، سفیران غربی بیش از هر زمان دیگری فرصت را برای انتخاب رئیس جمهور لبنان مهیا می‌بینند و به این مسئله پی‌برده‌اند که بدون موافقت حزب‌الله انتخاب رئیس‌جمهور ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، در هفته‌های اخیر و از زمانی که طرح انتخاب سلیمان فرنجیه، رهبر جریان المرده به عنوان رئیس‌جمهور مطرح شد، سفرای غربی به ویژه سفری اروپایی بار دیگر این سوال را از خود می‌پرسند که آیا زمان آن فرا نرسیده که جامعه جهانی به طرف های لبنانی برای انتخاب هرچه سریع تر رئیس جمهور فشار بیاورد؟

سفرای غربی دو موضع مهم را یادآور می‌شوند که نظر جامعه بین الملل را درباره انتخاب رئیس جمهور لبنان به طور مختصر بیان می‌کند. یکی بیانیه شورای امنیت در 19 مارس 2015 است که در آن خواهان انتخاب هرچه سریع‌تر رئیس جمهور لبنان شد. دوم موضع کشورهای عضو دائم شورای امنیت و اتحادیه اروپا، آلمان و ایتالیا در 30 سپتامبر که در نشست گروه بین المللی حمایت از لبنان خواهان انتخاب سریع رئیس جمهور لبنان شدند.

در ماه‌های گذشته نیز این سفرا درباره نگرانی‌شان از تاثیر خلأ ریاست جمهوری بر ثبات در لبنان صحبت می‌کردند و بار دیگر خواهان انتخاب رئیس‌جمهور لبنان شده‌اند. زمانی که بیشتر این سفرا با فرنجیه دیدار کرده‌اند فرصت را برای انتخاب رئیس‌جمهور مهیاتر از هر زمان دیگری می‌بینند اما با این حال تفاوت‌هایی در موضع آن‌ها نسبت به فرنجیه وجود دارد.

از جمله این کشورها فرانسه است که بی تردید فرنجیه را تایید می‌کند. آمریکا کشور دیگری است که به دلیل ترس از نبود گزینه دیگری که بتواند خلأ را پر کند، با فرنجیه موافق است اما در عین حال این کشورها دنبال جایگزین احتمالی بجای فرنجیه نیز می‌گردند. واتیکان و ایتالیا نیز طرف‌های دیگری هستند که ظاهرا در قبال انتخاب فرنجیه سکوت اختیار کرده‌اند.

سفرای غربی این مسئله را نیز قبول دارند که انتخاب رئیس‌جمهور لبنان بدون موافقت حزب الله ممکن نیست. همچنین آن‌ها یقین دارند که توافق‌های سیاسی مقدمه انتخاب رئیس‌جمهور است و هیچ گریزی از آن نیست.

سفرای اروپایی معتقدند که نشست سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان و فرنجیه در پاریس به بخشی از این توافق ها منجر شد و آن انتخاب رئیس جمهور از ائتلاف 8 مارس در مقابل انتخاب نخست وزیر از 14 مارس است.

انتهای پیام

کد N1076691