از سرگیری مذاکرات صلح با کردها، خواسته نمایندگان ترکیه

نمایندگان احزاب اپوزیسیون و حاکم ترکیه با توجه به آغاز مجدد درگیری‌ها در مناطق جنوب شرقی این کشور خواهان از سرگیری روند صلح و مذاکره شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، سزگین تانریکولو، یکی از نمایندگان حزب مردم جمهوری خواه از احزاب مختلف خواست تا "در پارلمان راه جدیدی" برای مذاکره به جای جنگ بسازند.

تانریکولو با اعلام اینکه ترکیه نمی‌تواند مساله کردها را با گلوله و تانک حل کند، خواهان ایجاد یک راه سوم شد. این نماینده طی بازدید از مناطق جنوب شرق کشور در استان دیاربکر به ابراز این اظهارات پرداخت جایی که نیروهای امنیتی و جوانان سازمان "حزب کارگران کردستان" (پ.ک.ک) هفته‌هاست در آن با یکدیگر درگیر هستند.

وی در ادامه اظهاراتش ضمن ابراز آمادگی حزب مردم جمهوری خواه برای مذاکرات جهت از سرگیری گفت‌وگوها آغاز مذاکرات پارلمانی درباره این موضوع را خواستار شد.

علاوه بر این لورهان میراوغلو، نماینده حزب عدالت و توسعه هشدار داد، مبارزه با تروریسم با فقدان دموکراسی ممکن نخواهد بود. میراوغلو طی کنفرانس خبری در پارلمان تاکید کرد، آنها یک "همگرایی ملی در پارلمان" را ترجیح می‌دهند.

وی ادامه داد: ما خواهان مذاکره در پارلمان هستیم و از مواضع تمامی احزاب سیاسی‌مان علیه ترور و خشونت از طریق یک همگرایی ملی و نه اقدامات روزمره و ساده حمایت می‌کنیم.

در همین حال حزب مردم دموکراتیک نیز خواهان اقداماتی شد که "زندگی عادی" را به مناطق تاثیرپذیرفته از درگیری‌ها بازگرداند.

سخنگوی این حزب در این باره گفت: راه حل هرگز جمعیت زدایی و تخلیه شهرها نیست. راه حل ایجاد فضایی برای بازگشتن به زندگی عادی است.

در ادامه اظهارنظرات سیاسیون ترکیه درباره مساله کردها، اعضای برجسته حزب مردم جمهوری خواه به "احساس جداسازی" مردم کرد به دلیل درگیری‌ها در مناطق کردنشین اشاره و نسبت به از بین رفتن حس برادری بین مردم شرق و غرب کشور ابراز نگرانی کردند.

نمایندگان این حزب که از مناطق درگیر بازدید کرده بودند در این باره گفتند: در این مناطق جنگی در جریان است و با این اقدامات برادری مردم شرق وغرب در معرض آسیب قرار دارد.

این نمایندگان ادامه دادند: تا پیش از این درگیری‌ها در کوه‌ها و مناطق روستایی در جریان بود اکنون ما متاسفانه شاهد ورود این درگیری‌ها به مناطق شهری هستیم. لازم است تا این درگیری‌ها پیش از اینکه بیشتر از این تشدید شوند، متوقف شوند.

براساس تحقیقات نمایندگان مردم جمهوری خواه در مناطق درگیر، طی 11ماه درگیری در مناطق جنوب شرقی ترکیه تاکنون 523 تن کشته شده‌اند که 171 نفر آنها از نیروهای امنیتی کشور، 195 تن از شبه نظامیان پ ک ک و 157 تن غیرنظامی بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N1076370

خواندنی از سراسر وب