کاهش 14 درصدی قلمرو داعش و سه برابر شدن مناطق تحت کنترل کردها در 2015

سیاسی

گروه داعش در حالی طی سال 2015، 14 درصد مناطق تحت کنترل خود را از دست داده که کردهای سوریه تقریبا مناطق تحت کنترل خود را سه برابر کرده‌اند.

گروه داعش در حالی طی سال 2015، 14 درصد مناطق تحت کنترل خود را از دست داده که کردهای سوریه تقریبا مناطق تحت کنترل خود را سه برابر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با توجه به اینکه گروه تروریستی داعش همواره به دنبال اشغال مناطق بیشتر جهت گسترش "خلافت" خود است چنین وضعیتی برای آنها ضربه سنگینی محسوب می‌شود.

این گروه افراط‌گرا تاکنون مناطق استراتژیکی چون تل ابیض در سوریه، کوت و بیجی در عراق را از دست داده است. از دیگر مناطق مهمی که داعش طی یک سال گذشته به اجبار به کردها و واگذار کرده می‌توان به اتوبان موصل به رقه در شمال عراق اشاره کرد.

در این میان کلمب استراک، تحلیل‌گر خاورمیانه اندیشکده IHS در این باره می‌گوید: ما اکنون شاهد تاثیرات منفی از دست دادن این مناطق در وضعیت مالی داعش هستیم.

این اندیشکده آمریکایی می‌گوید، مناطق تحت کنترل داعش از آغاز سال 2015 تا دسامبر همین سال با کاهش 12800 کیلومتر مربعی به 78000 کیلومتر مربع رسیده است.

به هر حال علاوه بر این داعش طی یک سال اخیر به دستاوردهای بزرگی هم رسیده است. اشغال شهر تاریخی پالمیرا و رمادی، مرکز استان الانبار از نمونه‌های این دستاوردها هستند.

اندیشکده IHS می‌گوید، این پیروزی‌ها در قبال از دست دادن مناطق شمالی ممکن شده است مناطقی که به شدت از سوی کردها حفاظت می‌شوند.

این اندیشکده همچنین اعلام کرده است، مناطق تحت کنترل کردها طی یک سال گذشته 186 درصد افزایش یافته است.

استراک در این باره می‌گوید: این نشان می‌دهد که داعش تحت فشار زیادی بوده است و همچنین نشان می‌دهد حفظ مناطق کردنشین برای این گروه در مقایسه با براندازی دولت سوریه و عراق از طریق مناطق سنی نشین از اهمیت کمتری برخوردار بوده است.

وی ادامه می‌دهد: کردها به نظر می‌رسد بیش از این که هدف داعش باشند مانع آن هستند.

انتهای پیام

کد N1076212