هشدار سازمان ملل نسبت به گسترش تحرکات داعش در افغانستان

سیاسی

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای تحریم‌ها علیه طالبان افغانستان را برای 18 ماه دیگر تمدید کرد و نسبت به افزایش حضور گروه‌های وابسته به داعش در افغانستان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس هیثم، نماینده سازمان ملل متحد در امور افغانستان پس از سخنرانی در شورای امنیت در جمع خبرنگاران گفت که وضعیت امنیتی در این کشور "به شدت چالش‌برانگیز" است و بیشترین تهدیدات از سوی شبه‌نظامیان طالبان متوجه کشور است.

اما وی تاکید کرد، در حالی که هم‌اکنون گروه تروریستی داعش تنها حضور اندکی خصوصا در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دارد، نباید آنها را دست‌کم گرفت. هیثم افزود: قطعا آنها عامل نگرانی هستند چرا که گروهی جایگزین برای شبه‌نظامیانی دیگر محسوب می‌شوند که از تشکیلات خود ناراضی هستند و گرد داعش جمع می‌شوند.

قطعنامه مذکور که به اتفاق آراء به تصویب رسید، بر "اهمیت اطمینان یافتن از این مساله که تحریم‌ها به مبارزه با شبه‌نظامیان طالبان و برقراری صلح کمک می‌کند" تاکید داشت. نیکولاس هیثم در شورای امنیت گفت، نیروهای امنیتی افغان ممکن است ظرفیت لازم را نداشته باشند اما در بیشتر مناطق آنها ایستادگی کرده و تسلیم نشده‌اند.

محمود صیقل،‌ نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد نیز ابراز امیدواری کرد که با این قطعنامه و سایر قطعنامه‌هایی که داعش و سایر تروریست‌ها را هدف می‌گیرد، کشورش بتواند کنترل بیشتری بر روی فعالیت‌های القاعده، داعش و طالبان داشته باشد.

وی با اشاره به "رشد سریع" داعش در نواحی شرقی و سایر بخش‌های افغانستان هشدار داد که مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی و خشونت‌ افراطگرایان پیامدهایی فراتر از مرزهای افغانستان دارد.

محمود صیقل با اشاره به حضور ده‌ها هزار پناهجوی افغان در اروپا تاکید کرد: هزینه یک افغانستان ناامن و پیامدهای آن بسیار بیشتر از یک افغانستان امن است.

نماینده سازمان ملل متحد در امور افغانستان هم در شورای امنیت بر اهمیت مذاکرات میان دولت و طالبان در راستای دستیابی به صلح تاکید کرد. وی گفت که سازمان ملل متحد از تعهد دولت افغانستان به روند صلح که مذاکرات پیرامون آن نهم دسامبر در اسلام‌آباد از سر گرفته شد، استقبال کرد و از طالبان خواست تا اقداماتش را جبران کند.

انتهای پیام

کد N1075981