تاکید رهبر اپوزیسیون ونزوئلا بر عزل مادورو پیش از پایان دوره ریاستش

سیاسی

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در مصاحبه‌ای تاکید کرد، عزل رئیس جمهوری این کشور باید یکی از اولویت‌های مجلس شورای ملی جدید ونزوئلا باشد که در ژانویه سال 2016 میلادی تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، لئوپولدو لوپز، رهبر محبوس اپوزیسیون ونزوئلا گفت: نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا پیش از آنکه دوره ریاست جمهوری‌اش رسما در سال 2019 میلادی پایان یابد، باید توسط مجلس عزل شود.

نامزدهای اپوزیسیون در انتخابات ششم دسامبر مجلس شورای ملی ونزوئلا اکثریت را به دست آوردند و به 16 سال اکثریت چپ گرایان حامی دولت پایان دادند.

لئوپولدو لوپز گفت: نخستین اقدامی که باید انجام دهیم تحکیم و تثبیت تعهد رهبری اپوزیسیون است. بر این اساس که پیش از سال 2019 این کار را از راه قانونی انجام دهیم و چندین مکانیسم قانونی وجود دارد که می‌توان براساس شرایط از آنها استفاده کرد.

لئوپولدو لوپز به اتهام تحریک به خشونت وناآرامی در اعتراضات ضد دولتی که در آن 43 تن کشته شدند، به 14 سال حبس محکوم شد و در زندان نظامی “Ramo verde” واقع در حومه کاراکاس به سر می‌برد.

یکی از نخستین اقدامات اپوزیسیون در زمانی که اولین جلسه مجلس شورای ملی جدید در پنج ژانویه سال 2016 میلادی برگزار شود، احتمالا تصویب قانون عفو برای 80 زندانی سیاسی است که احتمالا لوپز هم در بین آنهاست.

مادورو متعهد شده که چنین لایحه‌هایی را وتو خواهد کرد اما آرای اپوزیسیون در مجلس شورای ملی برای باطل کردن این وتو کافی است.

برجسته‌ترین چهره محبوس اپوزیسیون لوپز 44 ساله است.

انتهای پیام

کد N1074680