پیشتازی حزب حاکم اسپانیا در انتخابات پارلمانی

حزب حاکم محافظه‌کار برنده بیشترین کرسی‌ها در انتخابات پارلمانی اسپانیا شده اما از رسیدن به اکثریت بازمانده و برای تشکیل دولت به تکاپو خواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری بی.بی.سی گزارش داد، درحالی که تقریبا همه آرا شمرده شده، حزب مردمی ۲۸.۷ درصد آرا را کسب کرده؛ حزب سوسیالیست ۲۲ درصد و حزب ضدریاضتی پودموس هم ۲۰.۶ درصد آرا را به دست آورده‌اند. حزب لیبرال سیودادانوس با کسب ۱۳.۸ درصد آرا در جایگاه چهارم است.

پودموس و سیودادانوس برای اولین بار اعضایشان را در سطح ملی نامزد می کردند که در خلال نارضایتی رای دهندگان از عملکرد سایر احزاب بود.

برای بیش از سه دهه، قدرت میان دو حزب مردمی و سوسیالیست دست به دست شده است.

یک سخنگوی حزب پودموس گفت که نتایج نشان دهنده پایان دوره حاکمیت دو حزبی در اسپانیا است. اینیگو ارخون گفت: کشورمان وارد عصر تازه ای می شود.

این نتایج ۱۲۲ کرسی پارلمانی در اختیار حزب نخست وزیر ماریانو راخوی می‌گذارد که خیلی کمتر از ۱۷۶ کرسی لازم برای اکثریت است. این حزب در دوره قبلی پارلمان ۱۸۶ کرسی داشت.

پیش‌بینی می‌شود که سوسیالیست‌ها ۹۱ کرسی، پودموس ۶۹ کرسی و سیودادانوس ۴۰ کرسی ازان خود کنند.

میزان مشارکت در این انتخابات ۷۲ درصد گزارش شد که کمی بالاتر از انتخابات ۲۰۱۱ است.

تحلیلگران گفتند که تشکیل دولت برای حزب مردمی می تواند خیلی دشوار باشد چون حتی در صورت ائتلاف با سیودادانوس، طبیعی‌ترین شریک آن، نمی‌تواند به اکثریت برسد. در مقابل سوسیالیست ها می توانند با پودموس و سیودادانوس هم‌یمان شوند.

اقتصاد اسپانیا، ادعاهای فساد و جنبش جدایی طلبانه در منطقه مرفه کاتالونیا جملگی از مسائل مطرح در انتخابات بود. اتخاذ تدابیر شدید ریاضتی و اصلاح بخش اشتغال توسط دولت راخوی باعث افت رضایت از حزب محافظه کار شد اما تصور می شود آن اقدامات باعث بازگرداندن اقتصاد اسپانیا به دوره رشد شده باشد. با این حال ۲۱ درصد بیکاری که در اتحادیه اروپا فقط از یونان بهتر است، همچنان یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد اسپانیاست.

انتهای پیام

کد N1074392