دست‌انداز قانون جدید ویزای آمریکا در مسیر اجرای برجام؛ امضای اوباما، واکنش ایران و نامه کری

قانون جدید ویزای آمریکا, برجام

رئیس‌جمهور آمریکا با امضای قانون محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران که بسیاری آن را در تناقض با تعهدات این کشور در برجام می دانند، اجرای برجام را وارد فاز جدیدی کرد تا تحولات فشرده ای در 24 ساعت گذشته رقم بخورد.

خراسان: رئیس‌جمهور آمریکا با امضای قانون محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران که بسیاری آن را در تناقض با تعهدات این کشور در برجام می دانند، اجرای برجام   را وارد فاز جدیدی کرد تا تحولات فشرده ای در 24 ساعت گذشته رقم بخورد. خبر امضای این قانون از سوی اوباما در شنبه شب گذشته  ابتدا این تصور را پدید آورد که کاخ سفید بدون توجه به این اعتراضات  عملا برجام را به سوی مخاطره جدی برده است. اما ساعاتی پس از  آن و با انتشار  نامه جان کری  به  ظریف که به نوعی تا حد زیادی ایران را از این قانون کنگره مستثنی کرده است حکایت از عقب نشینی آمریکا از وضعیت اولیه این قانون داشت. هرچند عباس عراقچی این قانون را در تناقض با برجام دانست و گفت: اگر این قانون اجرایی شود تقاضای خود را برای نقض برجام [از سوی آمریکا] به کمیسیون مشترک خواهیم داد.
محتوای قانون ضدایرانی آمریکا
قانونی که اوباما امضا کرد که با واکنش های گسترده ای در ایران مواجه شده، با محدود کردن رفت و آمد شهروندان ۳۸ کشورِ عمدتاً اروپایی، موجب می‌شود اتباع کشورهای اروپایی، استرالیا، انگلیس که از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد به یکی از کشورهای عراق، سوریه، سودان و ایران سفر کرده باشند باید برای ورود به ایالات متحده آمریکا ویزا دریافت کنند! این محدودیت یعنی اتباع بسیاری از کشورهای اروپایی که می‌خواهند برای تجارت یا گردشگری به ایران پساتحریم سفر کنند، باید عملاً بین پای گذاشتن روی خاک ایران و سخت شدن ورود به آمریکا، یکی را انتخاب کنند.
نامه کری به ظریف
امضای این قانون تنها تحول نبود. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان از صدور نامه ای از سوی کری به ظریف خبر داد که آمریکا در آن بر پایبندی به تعهداتش اطمینان داده است. وزیر خارجه آمریکا در این نامه که به گفته جابری انصاری در پی مذاکرات 10 روزه ظریف و کری صادر شده، تأکید کرده «ما به رفع تحریم ها بر طبق برجام کاملا متعهد هستیم. ما به اجرای کامل تعهدات مان طبق توافقات پایبند می مانیم. تیم ما سخت کار می کند تا خود را بدین منظور آماده کند و به محض آن که به روز اجرایی شدن برسیم ما تحریم های مربوطه را برخواهیم داشت.»
کری: اختیار توقف این قانون به ما داده شده است
وزیر خارجه آمریکا که سعی کرده ایران را در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش مجاب کند، در ادامه آورده است: «​اینجانب همچنین اطمینان دارم که تغییرات جدید برای کسب روادید که در کنگره تصویب شده است، و دولت اختیار توقف اجرای آن را دارد، به هیچ وجه مانع ما نمی شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم، و ما [این تغییرات را] به گونه ای اجرا می کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد ننماید.
بدین منظور ما بالقوه ابزارهای متعددی را در اختیار داریم، شامل [صدور] ویزاهای تجاری ده ساله چندبار ورود، برنامه هایی برای تسریع در [صدور] ویزاهای تجاری، و اختیار توقف اجرای قانون که طبق این مصوبه جدید به ما داده شده است. خوشحال می‌شوم که در این خصوص باز هم صحبت کنم و توضیحات بیشتری ارائه نمایم.»
عراقچی: این قانون خلاف برجام است و اگر اجرایی شود، به کمیسیون برجام شکایت می کنیم
از سویی دیگر عراقچی، شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما قانون مصوب کنگره را در تناقض با برجام دانسته و تأکید کرده است: «این قانون قطعا مراودات اقتصادی، گردشگری و علمی فرهنگی را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این قانون اجرایی شود به کمیسیون مشترک برای نقض برجام شکایت خواهیم کرد.» رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در سفر اخیرش به نیویورک با المانیتور گفتگو کرده که متن آن روز گذشته منتشر شد. ظریف در بخش هایی از این گفتگو به این مصوبه واکنش نشان داده است. وی این قانون را اقدامی بی معنا دانست که در راستای سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران تصویب شده است. 102 نمایده مجلس نیز روز گذشته در تذکری به رئیس جمهور اقدام متناسب دولت را خواستار شدند. در تذکر این نمایندگان آمده است: «آمریکایی‌ها نگاه دوگانه به مسائل دارند به همین جهت از مقامات  وزارت‌خارجه و دولت می‌خواهیم نسبت به رفتار دشمنانه و خصمانه دولت آمریکا عکس‌العمل مناسب نشان دهند.»
کد N1074342