انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از محکومیت خطیب اردنی

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم زندان برای یک خطیب اسلام‌گرا را به دلیل ارسال پیامی در صفحه فیس‌بوکش محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، ایاد القنیبی خطیب 39 ساله اردنی که اواسط ماه ژوئن بازداشت شده بود، در هفتم دسامبر به اتهام ارسال پیامی صوتی در صفحه فیس‌بوکش تحت عنوان «اردن در لبه پرتگاه»‌ به دو سال حبس محکوم شد.

او در این پیام صوتی به ویژه از ارتباطات میان اردن و رژیم صهیونیستی و نیز غربی‌گرایی در جامعه اردن انتقاد کرده بود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه تصریح کرد: پیامی که این خطیب اردنی بر روی فیس‌بوکش قرار داده است مردم را به توسل به خشونت ترغیب نمی‌کند.

‌سارا لی ویتسون، مدیر اجرایی بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر گفت: اردن مدعی رعایت آزادی بیان است اما هنگامی که قرار دادن متنی بر روی اینترنت موجب فرستادن یک نفر به زندان برای مدت دو سال می‌شود، نمی‌توان اظهارات مقامات اردنی را درباره احترام به این آزادی‌ها تایید کرد.

وی افزود: پیگردهای قضایی مانند پیگردهایی که علیه القنیبی آغاز شده است فقط افراد مربوطه را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه تاثیر بازدارنده گسترده‌تری روی آزادی بیان دارد.

بر اساس این گزارش، القنیبی در سال 1975 در کویت به دنیا آمده و در ‌سال 2003 از دانشگاه هوستون آمریکا دکترای داروسازی دریافت کرده است.

علاوه بر القنیبی، ‌فرد شماره دو اخوان المسلمین اردن نیز به دلیل انتقاد از امارات متحده عربی در صفحه فیس‌بوکش به یک سال و نیم زندان محکوم شده است.

انتهای پیام

کد N1074030