احتمال امضای توافق جدید درباره‌ی نیروگاه کودانکولام بین هند و روسیه

سیاسی

در خلال سفر روز چهارشنبه آینده نخست‌وزیر هند به کشورهای اوراسیا، در اقدامی برای افزایش همکاری‌ها در بخش انرژی هسته‌ای، هند و روسیه احتمالا توافق‌نامه ساخت واحدهای پنج و شش نیروگاه کودانکولام را امضاء خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ایندیا اکسپرس، برخی منابع خبری اعلام کردند، دولت هند در نظر دارد تا از مجموعه‌های هسته‌ای در دسترس در شرایط مختلف برای استقرار راکتورهای اتمی بیش‌تر استفاده بهینه کند تا نیاز فزاینده این کشور به انرژی را برطرف کند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند قرار است تا در 23 تا 24 دسامبر از روسیه دیدار کند تا جلسه سالانه‌ای را با ولادمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در مسکو برگزار کند.

پیش از دیدار نخست‌وزیر هند از روسیه، نیکولای اسپاسکی، معاون رییس اجرایی شرکت روس اتم در تاریخ هفتم و هشتم دسامبر از هند دیدار کرد که طی آن گمان می‌رود با سخرباسو، دبیر دپارتمان انرژی اتمی هند درباره‌ی امضای بسته ساخت واحد 5 و واحد 6 نیروگاه انرژی هسته‌ای کودانکولام در خلال سفر نخست وزیر هند مذاکراتی را انجام دادند.

شرکت روس اتم در این باره گفت‌: در خلال مذاکرات، دو طرف درباره‌ی مسایل نهایی پذیرش واحد یک نیروگاه انرژی هسته‌ای کودانکولام، آغاز ساخت واحد 3 و واحد 4 و امضای چارچوب کلی توافق برای واحدهای 5 و 6 و نیز همکاری‌های بیش‌تر بحث و گفت‌وگو کردند.

منابع خبری اعلام کردند جزییات این توافق‌نامه نیز مورد بررسی واقع شده بود.

واحدهای 5 و 6 با تکنولوژی VVER انتظار می‌رود شبیه واحدهای یک تا چهار باشند اما جزییات هزینه ساخت این پروژه هنوز نهایی نشده است.

دولت هند اصرار دارد که این کشور باید راکتورهای بیش‌تری را داشته باشد . دلیل اخذ چنین سیاسی محدودیت در فضاهای در دسترس برای ساخت مجموعه‌های هسته‌ای است.

این اقدام نه تنها مسایل و مشکلات مکانی نیروگاه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای را حل می‌کند بلکه هزینه ساخت زیرساخت‌ها را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

کد N1073893