ترکیه: ثبات در سوریه تنها پس از برکناری اسد امکانپذیر است

پس از تصویب قطعنامه‌ روز جمعه شورای امنیت برای تشریح نقشه راه بین المللی در روند صلح سوریه، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که هرگونه برقراری ثبات در سوریه تنها پس از خروج بشار اسد، رییس جمهور سوریه از قدرت امکانپذیر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای پس از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه اعلام کرد: برقراری صلح و ثبات در سوریه تنها پس از تاسیس کامل دولت انتقالی امکانپذیر است تا این کشور را به سمت یک انتخابات منصفانه و آزاد سوق دهد. در این میان باید اسد و دیگر عواملی که "دستشان به خون مردم آلوده شده است،" صحنه قدرت را ترک کنند.  

در این بیانیه آمده است: ترکیه در همین راستا به کمک‌های خود برای اجرایی شدن فرایند سیاسی ادامه خواهد کرد. 

 

روز جمعه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای که گفته شده هدفش برقراری صلح در سوریه است، رأی مثبت دادند. 

این قطعنامه در مقایسه با طرح‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص‌تر و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند. 

بر اساس این گزارش، 19 کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین پیش‌نویس این قطعنامه که ایران هم در بین آنهاست، روز اول سال نوی میلادی را به عنوان روز آغاز مذاکرات دولت و مخالفان در نظر گرفته‌اند. 

هم چنین در قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه از سازمان ملل درخواست شده است ظرف مدت یک ماه از زمان تصویب قطعنامه، گزینه‌هایی برای ساز و کار نظارت بر آتش‌بس ارائه کند.

5050

کد N1073454