پنتاگون: بمب‌افکن‌های ما قصد نقض حریم جزایر چین را نداشتند

سیاسی

پس از آنکه پکن، واشنگتن را به انجام اقدامات تحریک آمیز در آبهای استراتژیک دریای چین جنوبی متهم کرد، دولت آمریکا اعلام کرد که بمب افکن‌های نیروی هوایی این کشور قصد نداشتند بر فراز جزایر مصنوعی چین پرواز کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، وزارت دفاع چین روز شنبه آمریکا را متهم کرد که به صورت عمدی باعث افزایش تنش‌ها در منطقه شده است؛ منطقه‌ای که چین مدعی مالکیت آن است و همین امر باعث خشم کشورهای همسایه آن شده چون آنها نیز مدعی مالکیت این آب‌ها و منابع موجود در آن هستند.

مارک رایت،‌ سخنگوی پنتاگون گفت، ماموریت پروازی بمب افکن‌های آمریکا بر فراز جزایر مصنوعی تحت مالکیت چین در 10 دسامبر 2015 براساس عملیات آزادی حمل و نقل دریایی نبوده و بمب افکن‌های آمریکایی قصد نداشتند بر فراز حریم جزایر چین پرواز کنند.

آمریکا از عملیات آزادی حمل و نقل دریایی برای دفاع از حقوق خود در حضور و عبور و مرور در آبهای منطقه ای سایر کشورها بهره می‌برد.

این مقام مسئول وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایالات متحده به صورت روتین دستور داده تا بمب افکن‌های بی-52 در منطقه به گشت زنی هوایی بپردازند که شامل پرواز بر فراز دریای چین جنوبی نیز می‌شود. این ماموریت‌ها برای آمادگی و نشان دادن تعهدات آمریکا در انجام عملیات دریایی و هوایی در هر نقطه از زمین و براساس قوانین بین‌الملل است. دولت آمریکا در حال بررسی پرواز بمب افکن‌های خود بر فراز این جزایر مصنوعی تحت مالکیت چین است.

وزارت دفاع چین نیز از دولت واشنگتن خواسته تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از وقوع چنین رخدادهایی انجام دهد و از مخدوش شدن روابط میان دو کشور امتناع کند.

انتهای پیام

کد N1073223