تغییرات گسترده در دستگاه‌های امنیتی مصر با نزدیک شدن به سالگرد انقلاب 2011

سیاسی

با نزدیک شدن به سالگرد انقلاب ژانویه مصر، وزیر کشور مصر تغییراتی گسترده در کادر امنیتی این وزارتخانه به وجود آورده است که گفته می‌شود برای رویارویی با نا‌آرامی‌های احتمالی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطبوعات داخلی مصر به نقل از برخی منابع امنیتی اعلام کردند: مجدی عبد الغفار، وزیر کشور مصر با هدف افزایش فعالیت نیروهای امنیتی دست به تغییر مقامات عالی رتبه این وزارتخانه زده است.

این منابع تاکید کردند: تغییر رئیس بخش امنیت ملی و معاون وی حامل این پیام است که پس از انتقادات برخی سازمان‌های حقوقی درباره عملکرد دستگاه امنیتی مصر در دوره قبل، این بخش نیز به زودی دستخوش تغییراتی خواهد شد.

این تغییرات شامل 28 تن از فرماندهان امنیتی -که بیشترشان از معاونان وزیر هستند- برای پر کردن مناصب خالی است. همچنین برخی فرماندهان جدید دستگاه امنیتی برای سمت‌های فرماندهی و معاونان آنان تعیین شده‌اند.

این اقدام وزارت کشور مصر تنها یک ماه پیش از سالگرد انقلاب 25 ژانویه 2011 مصر آغاز شده است.

علاوه بر اینها، یک منبع حقوقی مصری اعلام کرد که مقامات این کشور روز شنبه 25 شهروند از ساکنان منطقه سینا را آزاد کردند و به این تریب تعداد زندانیان آزادشده به 107 تن رسید.

در منطقه سینا تعدادی از گروهای تروریستی از جمله گروه انصار بیت المقدس که پس از بیعت با داعش خود را "ولایت سینا" می‌خواند، فعالیت دارند.

از سپتامبر گذشته نیروهای مشترک ارتش و پلیس مصر، عملیات نظامی گسترده‌ای را در منطقه سینا با هدف پاکسازی منطقه از تروریست‌ها و تکفیری‌ها آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N1073125