هشدارهایی که صرفا اظهارات رسانه‌ای نبود/ به حرف "ایران" گوش کنید تا برایتان گران تمام نشود!

ظریف

وزیرامورخارجه کشورمان به نمایندگی از ایران در طول بحران سوریه هشدارهای مهمی را داد که صرفا رسانه‌ای نبود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "انجام کار درست" عبارتی است که در ادبیات دنیای غرب بسیار غربی می کند به ویژه زمانی که قرار باشد منافع و صلاح هر کشور در نظر گرفته شود.

انجام کار درست بر اساس واقعیات موضوعی است که " محمدجواد ظریف" وزیرامورخارجه کشورمان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران همواره بر ان تاکید داشته و پارامترهای مهمی را نیز برای آن مشخص کرد و با آینده نگری ای که بسیار روشن بود هشدارهای لازم را به بانیان بحران در منطقه داد.

× منابع مالی داعش را قطع کنید!

یکی از هشدارهای مهمی که وزیرامورخارجه کشورمان به غرب و متحداتنش داد پیرامون منابع مالی داعش بود، موضوعی که تماما به حیات این گروه تروریستی باز میگردد و از طرف دیگر دست های پشت پرده را که با همکاری این گروه منافع بسیاری عایدشان می شود را رو می کند!

وزیر خارجه ایران در یکی از نشست های مطبوعاتی خود  سولات مهمی را مطرح می کند و می گوید: تروریست‌ها نباید به منابع مالی دسترسی داشته باشند و نفت بفروشند و باید یک نفر پاسخ دهد که آن‌ها چگونه نفت می‌فروشند؟ کدام کشور از آن‌ها نفت می‌خرد؟ و کدام بانک‌ها درآمدهای نفتی این گروه‌های خطرناک را نگهداری می‌کنند و به آن‌ها اجازه استفاده می‌دهند؟

هشدارهایی که از آن عبور کردند اما امروزه به ناچار مجبور به پذیزش آن شدند، وزرای اقتصادی ۱۵ کشور عضو شورای امنیت برای صدور قطعنامه در این مورد برای اولین بار گرد هم آمدند. هدف از این قطعنامه قطع دسترسی به میلیاردها دلار ثروتی است که گروهک داعش توانسته است با اشغال بخش مناطق زیادی از عراق و سوریه به دست آورد.

هشدارهایی که صرفا اظهارات رسانه‌ای نبود/ به حرف

این قطعنامه از کشورهای عضو می خواهد که اقدام فوری و تعیین کننده در مورد قطع منابع مالی و درآمدهای اقتصادی داعش اتخاذ کنند و حامیان مالی این گروهک را به شدیدترین روش ممکن مجازات کنند.شورای امنیت همچنین از کشورهای عضو خواست که قوانینی را درمورد جرم دانستن حمایت از تروریسم وضع کنند؛ همچنین مقرر شد تبادل اطلاات در این میان دولت ها و بخش خصوصی افزایش یابد.

×حضوری دوباره و اقتداری همیشگی

شست یک روزه حل بحران سوریه روز جمعه (27 آذرماه) در نیویورک برگزار شد و وزرای خارجه 17 کشور از جمله ایران، روسیه، آمریکا،‌ عربستان برای پایان دادن به بحران پنج ساله سوریه گفت‌وگو و مذاکره کردند، پیش از این دو دور مذاکرات درباره این بحران در وین پایتخت اتریش برگزار شده بود. ریاست هیات ایرانی در این نشست، به مانند دو نشست قبلی بر عهده زیر امور خارجه کشورمان خواهد بود.

هشدارهایی که صرفا اظهارات رسانه‌ای نبود/ به حرف

"حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه در پایان نشست در محل هتل پلاس "نیویورک" گفت: در سومین نشست بین المللی سوریه اختلاف اساسی بر سر تعیین مصادیق گروه های تروریستی بود.

وی ادامه داد: ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که ریاست هیات ایرانی را برعهده داشت با استدلال های منطقی مانع آن شد که لیستی جهت دار در موضوع گروه های تروریستی به تصویب برسد و در نهایت توافق شد که کارگروهی متشکل از ایران، روسیه، عمان، مصر، ترکیه، اردن و فرانسه برای تنظیم این لیست و ارائه به سازمان ملل اقدام نمایند.

تاثیر گذاری وزیر امورخارجه کشورمان در دو نشست قبلی کاملا مشهود بود که همگی اقتدار و ثبات ایران را در مواضعش نشان می دهد.

× تروریست به پایتخت‌های حامیانش خواهد رسید

موضوع دیگری که ایران همواره بر ان تاکید کرد تهدید بین المللی داعش بود که همه جهان را در معرض خطر قرار می دهد، حامیان این گروه تروریستی که با ذوق زدگی و به دید ابزار به تروریست نگاه می کردند امروز خطر را در بیخ گوش خود حس کرده و باید در پایتخت های خود پذیرای داعش باشند!

حوادث تروریستی پاریس که به کشته شدن دست کم صد و چهل نفر انجامید خود دلیلی بر این مدعا است.

هشدارهایی که صرفا اظهارات رسانه‌ای نبود/ به حرف

وزیر امورخارجه کشورمان درباره حوادث تروریستی پاریس گفت: حوادث پاریس یک بار دیگر نشان داد که تروریسم و افراط گرایی تهدیدی بین‌المللی بوده و مبارزه با آن نیازمند همکاری همه‌جانبه جهانی می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به صورت جدی فعال خواهد بود.

× سوریه فقط یک راه حل دارد

وزیر امورخارجه کشورمان طی یک مقاله ای راه حل هایی را برای خروج از بحران سوریه ارائه کرده است که درستی آن را غرب با گذر زمان خواهد فهمید اما موضوع مهم این است که غرب باید عینک واقع بینی را بر چشم خود بگذارد تا بر اساس آن بتواند به اجماع درستی برسد و تا زمانی که دید ابزاری به تروریسم وجود داشته باشد هیچ راه حلی هرچند درست و کارساز  عملی نخواهد شد.

هشدارهایی که صرفا اظهارات رسانه‌ای نبود/ به حرف

قریب به چهار سال از بحران سوریه می گذرد و ایران از ابتدا تاکید داشت که راه حل نظامی کارساز نخواهد بود اما عده کوته اندیش این اظهارات را صرفا رسانه ای تلقی کردند اما اکنون که چهار سال از این بحران می گذرد کشورهای غربی در گردهمایی های خود به دنبال یک راه حل سیاسی هستند.

متن مقاله به شرح زیر است:

- سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه بر سه اصل استوار بوده است:

الف) احترام به مطالبات و اراده ملت سوریه در تعیین سرنوشت ، مدیریت، تعدیل و اصلاح امور مربوط به خود به دست خود

ب ) مخالفت با مداخله خارجی و تحمیل تمایل های بازیگران خارجی بر حکومت و ملتی مستقل

ج ) مخالفت با استفاده از تروریسم به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی در درگیری های داخلی کشورها

2- بر اساس این اصول سه گانه، ایران همواره تاکید کرده است که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها راه خروج از وضعیت موجود، راه حل سیاسی مورد توافق و مبتنی بر گفت وگوی سوری – سوری بین دولت و مخالفانی است که ضد تروریسم هستند.

در این زمینه ، باید به توهم بازیگرانی در خصوص موفقیت راه حل نظامی از طریق انعقاد معامله های نظامی هنگفت پایان داد و آنها باید درک کنند که پرداخت درصد کمی ازهزینه های سنگین برای خرید سلاح از شرکت های غربی به منظور توسعه اقتصاد کشورها و جوامع اسلامی می تواند به خشک شدن یکی از ریشه های اصلی تروریسم و خشونت منجر شود .

3- طولانی شدن بحران سوریه و اوضاع دردناک وغم انگیزی که این کشور اکنون سپری می کند در کنار شرایط نامساعد داخلی، محصول مداخله گسترده خارجی و سیاست هایی است که به خشونت، افراط گرایی و تروریسم به عنوان ابزارهایی برای تسویه حساب با دولت و مردم سوریه تکیه دارد.

متاسفانه برخی حکومت ها همچنان نه تنها داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی تکفیری با اشکال قدیم و جدید را خطری عمومی نمی دانند بلکه آنها را عنصری برای پیشبرد آمال و مطالبات منطقه ای خود می دانند.

ارتباط دادن مبارزه جدی و همه جانبه با تروریسم تکفیری با تعیین سرنوشت سیاسی در سوریه، نشانه و مصداقی برای این راهبرد خطرناک است که در منطقه و جهان پیگیری می شود.

این در حالی است که گروه های تکفیری بارها وبارها با اجرای نیت های شوم خود نشان داده اند حتی به همپیمانان گذشته و کنونی خود هم رحم نمی کنند و متاسفانه حامیان این گروه ها تاکنون این حقیقت را درک نکرده اند.

4- کشورهایی که فاقد ساده ترین زیر ساخت ها و اصول دموکراسی مانند قانون اساسی و انتخابات آزاد هستند، به بهانه حمایت از مطالبه ملت سوریه برای دستیابی به دموکراسی درصدد تحمیل شروط غیرعملی و غیرقابل پذیرش بر این ملت هستند.

این روند به طورعملی مانع دستیابی به راه حل سیاسی و ادامه جنگ در طول چهار سال گذشته در سوریه و به توسعه خشونت و تروریسم در منطقه وجهان منجر شده است.

انتظار آنها برای دستیابی به یک پیروزی فوری نظامی تنها موجب گسترش و ادامه بحران در سوریه شده است.

5- ترسیم مسیربرای پایان دادن به بحران سوریه ، نیازمند شناخت ریشه های بروز و ظهور این بحران و ادامه آن است.
بر این اساس، معتقدیم که هر شکلی از اشکال حل بحران سوریه باید بر اصول زیر استوار باشد:

الف) حل بحران سوریه تنها از طریق اراده و رای ملت سوریه ممکن است و هیچ یک از بازیگران خارجی حق ندارند به نام این ملت سخن بگویند.
ملت سوریه ، ملتی آزاد و مستقل است و به وصی و قیم نیازندارد زیرا زمان قیمومیت بر ملت ها گذشته است.

ب ) گام نخست در مسیر حل بحران سوریه، برقراری آتش بس فوری و پایان دادن به خونریزی، هماهنگی همه جانبه بین المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و این گام شرایط را برای برداشتن گام های موازی بعدی هموار می کند.

ج ) بازیگران خارجی به جای تلاش برای مداخله و تحمیل دیکته های خود، باید ضمن رویارویی بدون پیش شرط علیه گروه های تروریستی تکفیری شناخته شده، به حکومت و مخالفان سوری کمک کنند تا فرآیند گفت وگوی سوری – سوری را شروع کنند و گام های نخستین را برای توافق سیاسی با هدف تحقق آشتی ملی و حرکت به سوی خروج از بحران کنونی با توسل به آرا و افکارعمومی ملت سوریه بردارند.

د ) همه بازیگران و شرکای در فرآیند پایان دادن به بحران سوریه، باید به سیاست های عقیم و بی تاثیرمبتنی برسوء استفاده از تروریسم ، تقسیم تروریسم به خوب و بد پایان دهند و همه انواع تروریسم را منفوربدانند.

بازیگرانی که پول هایی هنگفت هزینه و از گروه های تروریستی حمایت و با اقدامات و سیاست های خود سوریه، منطقه وجهان را وارد مرحله بی ثباتی و ناامنی کرده اند باید به این سیاست های خود در این زمینه پایان دهند.

اولویت کنونی این است که از خرید نفتی که داعش می فروشد، خودداری و از نقل و انتقال حواله های مالی به این گروه تروریستی جلوگیری کنند و مانع ورود تروریست های بیگانه و خارجی به منطقه شوند.

6- رویارویی یکپارچه و منسجم علیه تروریسم به موازات پیشرفت در فرآیند گفت وگو و توافق سیاسی سوری – سوری می تواند راه خروج از وضعیت بحرانی کنونی و پایان دادن به این تراژدی بزرگ و دردناک را هموار کند.

7- اگرچه در مبارزه موثر و دراز مدت با تروریسم نمی توان از اقدامات ضروری نظامی و امنیتی اجتناب کرد، اما این مبارزه به راهکارهای همه جانبه وعمیق اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی نیاز دارد.

اگر این راهکارها نادیده گرفته شوند و مورد اهتمام قرار نگیرند، راه حل های نظامی و حتی سیاسی موقتی وغیردایم خواهند بود.
8 - در این چارچوب، باید جلوی اسلام هراسی و اهانت به مقدسات اسلامی در غرب که زمینه به حاشیه راندن جوامع اسلامی را فراهم می کند، گرفته شود.

همزمان باید به ترویج مبانی و اصول فرهنگ و اندیشه تکفیری که برای آن مبالغ هنگفتی پول در سراسر جهان به نام دین اسلام هزینه می شود، خاتمه داده شود.

9- در کوتاه مدت و برای رسیدن به راه حل سیاسی، ضروری است که باید برای تامین نیازهای فوری پناهجویان در خارج و آوارگان در داخل سوریه اقدام کرد و این ضرورتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.
کد N1072954