اشتاین‌مایر مخالفان سهمیه‌بندی پناهجویان را تهدید کرد

دولت آلمان می‌کوشد زمینه ‌اجرای مصوبه‌ کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا در باره سهمیه‌بندی پناه‌جویان را به رغم مخالفت چند کشور اروپای شرقی، فراهم آورد و در همین راستا، وزیر امور خارجه‌ این کشور حتی به اهرم تهدید متوسل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که برخی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا مانند آلمان شمار زیادی از پناهجویان و آوارگان کانون‌های بحرانی جهان را پذیرفته‌اند، چند کشور اروپایی حتی از پذیرفتن مصوبه‌ی کمیسیون این اتحادیه‌ نیز سر باز می‌زنند.

در این راستا فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امورخارجه‌ی آلمان کشورهای مخالف مصوبه‌ی کمیسیون اتحادیه اروپا را تهدید کرد که در صورت عدم رعایت مفاد مصوبه، از اهرم‌های فشار حقوقی و اقتصادی استفاده خواهد کرد.

اشتاین‌مایر در گفت‌وگویی با اشپیگل آنلاین تصریح کرد که اتحادیه‌ی اروپا، یک نهاد قانون‌مند است و قوانین آن باید به اجرا در آید. او تهدید کرد: در غیر این‌ صورت ما هم بر اساس قانون از نظر حقوقی اقدام خواهیم کرد.

اتحادیه‌ی اروپا در ماه سپتامبر طرح ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون این اتحادیه‌ برای تقسیم پناه‌جویان در کشورهای عضو‌را به تصویب رساند. این طرح ۴ نکته را شامل می‌شد؛ از جمله این که نزدیک به ۱۶۰ هزار تن از مجارستان، یونان و ایتالیا به کشورهای دیگر اروپایی منتقل شوند. مجارستان از جمله کشورهای اروپای شرقی بود که با این مصوبه مخالفت کرد. ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان و رییس فراکسیون احزاب محافظه کار مردمی اروپا در پارلمان اروپا، اعلام کرد که کشورش از اجرای توافقنامه‌ی کمیسیون سرباز خواهد زد. او گفت که مجارستان برای حفاظت از مرزهای خود یک برنامه‌ی اضطراری ویژه‌ تنظیم و بر اساس آن با پناهجویان با شدت بیشتری مقابله خواهد کرد.

وزیر امورخارجه‌ی آلمان هم‌چنین از کشورهای عضو خواست که به توصیه‌های کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا در مورد حفاظت از مرزهای خود عمل کنند. برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله اسلواکی علیه مصوبه‌ کمیسیون در این رابطه به دیوان عالی اروپا شکایت برده‌اند.

اشتاین‌مایر با اشاره به اقدام اسلواکی در این راستا گفت که این کشور رویه‌ شکایت علیه اعضای دیگر اتحادیه‌ را در پیش گرفته است. وزیر امور خارجه‌ آلمان تاکید کرد: کشورهایی که از پذیرش پناهجویان سرباز می‌زنند باید بدانند که مزایای استفاده از امکان مرزهای آزاد اروپا را از دست می‌دهند. او یادآور شد که همبستگی اروپا، خیابان یک‌طرفه نیست.

در همین حال، پتر آلتمایر، هماهنگ‌کننده‌ی امور پناهجویان در دفتر صدر اعظم آلمان، ضمن مخالفت با واکنش‌ تهدید‌آمیز وزیر امور خارجه این کشور در برابر کشورهای اروپایی مخالف سهمیه‌بندی اجباری پناهجویان، در گفت‌وگویی با نشریه آلمانی "فوکوس" در این باره گفت که استفاده از اهرم ‌اعمال فشار اقتصادی بر کشورهایی که از پذیرش پناه‌جویان سرباز می‌زنند، اشتباه است.

آلتمایر تاکید کرد که او همواره مدافع اتخاذ سیاستی مداراجویانه در اتحادیه‌ی اروپا بوده است؛ سیاستی که تهدید و فشار در آن جایی نداشته باشد.

انتهای پیام

کد N1072867