شیرین هانتر در گفتگو با مهر:

طرح مجدد «پی ام دی» به روابط ایران و غرب وابسته است

سیاسی

استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا معتقد است بسته شدن پرونده «پی ام دی» ایران اقدامی مبتنی بر ملاحظات سیاسی است و امکان گشوده شدن آن نیز به روابط ایران و غرب وابسته است.

گروه بین الملل: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با اجماع قطعنامه پشنهادی گروه ۱+۵ برای بستن پرونده ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران «پی ام دی» را تصویب کرد.

پیش نویس این قطعنامه پیشنهادی هفتم دسامبر از سوی گروه ۱+۵ به اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شده بود.

در جلسه فوق العاده شورای حکام گزارش آمانو درباره ارزیابی نهایی در خصوص مسائل گذشته و حال مطرح و بعد از آن، در خصوص قطعنامه پیشنهادی ۵+۱ تصمیم گیری شد.

مطابق توافق هسته ای ایران و ۱+۵، تعهدات ایران در برجام و متقابلا لغو تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی توسط ۱+۵، بعد از مختومه شدن پرونده هسته ای در شورای حکام لازم الاجرا می‌شود.

با وجود این مصوبه هنوز این نگرانی ها وجود دارند تا برخی قدرت های غربی با بهانه تراشی های جدید در آینده مجددا تلاش کنند موضوعات گذشته را به نحوی مطرح کنند.

در همین رابطه گفتگویی با پروفسور شیرین هانتر استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا و کارشناس مسائل ایران انجام شده است که متن این گفتگو در زیر آمده است.

*ارزیابی شما از تصویب قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و بسته شدن پرونده «پی ام دی» ایران چیست؟

این قطعنامه تمام جنبه های ابعاد احتمالی نظامی (PMD) برنامه هسته ای ایران را می بندد و پیشرفت مثبتی به شمار می رود که در جهت میل و خواست ایران است. اما نکته ای که باید بدان توجه داشت که چنین تصمیمی صرفاً یک تصمیم مبتنی بر ملاحظات فنی نبوده است و بیشتر از ساز و کارهای سیاسی زمان حاضر ناشی شده است.

بر این اساس این احتمال وجود دارد که اگر دینامیکها و ساز و کارهای سیاسی تغییر کند ممکن است دوباره پرونده گشوده شود. اما احتمال این موضوع چندان بالا نیست و امری بعید است مگر اینکه در روابط ایران و غرب بحرانی جدی رخ دهد.

*شورای حکام در بند ۹ قطعنامه با استفاد از عبارت «close consideration» به بسته شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران (پی ام دی) رای داد. نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز گفته بود که این بدان معنا نیست که فعالیت های گذشته ایران دیگر توسط آژانس مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. نظر شما چیست؟

اینکه موضوعات گذشته هسته ای ایران و ابعاد نظامی آن مورد بررسی قرار نگیرد بستگی به روابط ایران و غرب دارد. اگر روابط ایران و غرب در جهت و مسیری مثبت حرکت کند در این صورت پرونده هسته ای گذشته ایران بسته باقی خواهد ماند. ولی اگر تنش در روابط ایران و غرب ظهور و بروز کند در این صورت باز شدن مجدد پرونده هسته ای مربوط به گذشته دور از ذهن نخواهد بود.

*از این به بعد تمرکز آژانس بر اجرای برجام خواهد بود. مکانیسم این کار چگونه خواهد بود؟

فرایندهای بازرسی در برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص و تعریف شده است. آنچه مشخص است این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت شدیدی بر فعالیتهای هسته ای ایران خواهد داشت.

کد N1072855