افزایش ایمنی در نیروگاه هسته‌ای سندای ژاپن

سیاسی

با وجود آن که واحدهای 1 و 2 نیروگاه هسته‌ای سندای پس از گذراندن آزمایش‌های ایمنی و امنیتی فعالیت خود را از سر گرفته‌اند اما شرکت برق کیوشو اعلام کرده که قصد افزایش و ارتقاء ایمنی و امنیت این نیروگاه هسته‌ای را دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیر، شرکت برق کیوشو مالک نیروگاه هسته‌ای سندای واقع در ایالت کاگوشیما اعلام کرده است که از نهاد نظارتی هسته‌ای ژاپن (NRA) درخواست کرده است تا در مجوز نصب راکتورهای 1 و 2 تغییراتی اعمال کند. شرکت کیوشو قصد دارد که یک سایت را برای مقابله و پیشگیری از بروز حادثه در نیروگاه هسته‌ای سندای بسازد.

پس از بروز فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در سال 2011 در اثر سونامی که باعث تشعشعات رادیواکتیو به بیرون شد، مرجع نظارتی هسته‌ای ژاپن (NRA) که یک نهاد مستقل است و پس از حادثه فوکوشیما تشکیل شد مقررات سخت ایمنی و امنیتی جدیدی را در سال 2013 ایجاد کرد.

شرکت کیوشو اعلام کرده است که در راستای مقررات جدید ایمنی هسته‌ای ایجاد شده در سال 2013 تأسیساتی را با قابلیت جلوگیری از صدمه دیدن راکتور و سیستم خنک‌کننده آن ایجاد خواهد کرد.

این تأسیسات می‌تواند در شرایط لزوم با استفاده از تجهیزاتی فشار مایع سردکننده داخل راکتور را کاهش دهد و از این طریق از صدمه دیدن راکتور و یا گدازش آن جلوگیری خواهد کرد.

کیوشو هم‌چنین قصد به‌روزرسانی سیستم و زیربنای تأمین برق نیروگاه هسته‌ای سندای را دارد.

مجوز ازسرگیری فعالیت واحدهای 1 و 2 نیروگاه هسته‌ای سندای در ماه مارس و می، از سوی نهاد نظارتی هسته‌ای ژاپن (NRA) صادر شد.

راکتور سندای 1 پس از توقف فعالیت همه 43 راکتور هسته‌ای ژاپن به دلایل ایمنی نخستین راکتور هسته‌ای این کشور بود که در ماه آگوست فعالیتش را از سر گرفت. ‌فعالیت راکتور هسته‌ای سندای 2 نیز در ماه اکتبر آغاز شد.

انتهای پیام

کد N1072587