روسیه روابط پارلمانی با ترکیه را قطع کرد

پرس تی وی نوشت: در پی بالا گرفتن اختلاف‌ها میان مسکو و آنکارا، شورای فدراسیون (مجلس علیا) روسیه روابط با پارلمان ترکیه را قطع کرده است.

کنستانتین کساچف، رئیس کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه روز جمعه گفت: «روابط ما با همکاران در پارلمان ترکیه، که تاکنون بسیار فعال بود، متوقف شده است.»

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که در پی سرنگونی بمب افکن روسیه توسط جنگنده ترکیه در حریم هوایی سوریه در تاریخ 24 نوامبر (3 آذر)، روابط آنکارا و مسکو تیره شده است.

مسکو در پی این حادثه، تحریم‌هایی اقتصادی علیه آنکارا وضع کرد.

وی گفت شورای فدراسیون این تصمیم را اتخاذ کرده است و «تا زمانی که قانون گذاران ترکیه نسنجیده و متعصبانه مواضع رئیس جمهوری ترکیه را تایید می‌کنند، دلیلی برای از سرگیری چنین روابطی وجود ندارد.»

وی گفت در چنین شرایطی هر گونه گفتگو و ارتباط بی معنا خواهد بود.

کساچف تاکید کرد که قانون گذاران روسیه «هیچ ارتباطی» با همتایان ترک خود نخواهند داشت.

وی گفت حتی همتای جدید ترک خود را که ریاست کمیته روابط بین المللی پارلمان ترکیه در پی انتخابات این کشور برعهده گرفته است، نمی‌شناسد.
کساچف افزود: «رئیس پیشین را می‌شناختم اما زمانی که وی (رئیس جدید کمیته روابط بین المللی پارلمان ترکیه) تلاش کرد با من تماس بگیرد، از برقراری تماس امتناع کردم.»

پیشتر نیز مجلس دومای (مجلس سفلی) روسیه روابط با پارلمان ترکیه را به حال تعلیق در آورده بود.

الکسی پوشکوف رئیس کمیته بین المللی مجلس دومای روسیه 7 دسامبر (16 آذر) گفت: «در آینده نزدیک، مقامات ارشد مجلس دوما هیچ امکانی برای ارتباط با سطوح بالای پارلمانی میان مجلس دوما و پارلمان ترکیه نخواهند داشت.»

31050

کد N1072259

خواندنی از سراسر وب