هشدار وزیر دفاع آمریکا درباره "آشیانه‌های کوچک" داعش در افغانستان

آمريكا

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد، داعش در حال ایجاد "آشیانه‌های کوچک" در افغانستان است و این مساله به تهدیدهایی که نیروهای افغان و شرکای بین‌المللی‌شان همزمان با تلاش برای تغییر روند جدی کاهش امنیت با آن‌ها مواجه هستند، اضافه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا با نیروهای پایگاه عملیات "فنتی" در نزدیکی شهر جلال آباد در ولایت ننگرها دیدار کرد. پایگاه عملیاتی "فنتی" مرکز اقدامات آموزشی، لجستیکی و مقابله با تروریسم در سراسر شرق افغانستان است.

وی در جریان این سفر با ژنرال جان کمپبل، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان و محمد معصوم استانکزای، وزیر خارجه موقت این کشور رایزنی کرد.

کارتر گفت: ما شاهد ایجاد آشیانه‌های کوچک داعش در سراسر جهان از جمله در افغانستان هستیم اما به شدت این تهدید را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: پیشروی طالبان در برخی بخش‌های افغانستان حتی اگر موقتی هم باشد، باز هم تاکید می‌کند که این یک جنگ جدی و شدید است که هنوز پایان نیافته.

ژنرال کمپبل تصویر جدی را از درگیری‌های پیشرو مطرح کرد، اما گفت: ارتش آمریکا در تلاش است به نیروهای افغان کمک کند تا خودشان را با موقعیت وفق دهند تا تلفاتشان را کمتر و محدودتر کنند.

ژنرال کمپبل به خبرنگاران همراه کارتر گفت: ما وارد فصل سخت و جدی درگیری‌ها شده‌ایم. طالبان تنها می‌خواهد کنترل خود را نشان دهد.

این در حالی است که پنتاگون اخیرا در گزارشی گفت: در نیمه دوم سال 2015 میلادی به طور کلی وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم‌تر شده و تعداد حملات موثر شبه نظامیان و تلفات طالبان و نیروهای امنیتی و دفاع ملی افغان افزایش یافته است. از آغاز ژانویه تا اواسط نوامبر سال جاری میلادی تعداد تلفات نیروهای امنیتی افغان به نسبت همین دوره در سال گذشته میلادی 27درصد افزایش داشته است.

ژنرال کمپبل گفت: 1000 تا 3000 شبه نظامی از گروه تروریستی داعش در افغانستان حضور دارند. در پنج ماه گذشته آن شروع به جذب نیرو در ولایت ننگرها کرده و گاهی با رقبای خود از گروه طالبان درگیر شده‌اند. هدف این شبه نظامیان آمدن به شهر جلال آباد دسترسی پیدا کردن به ولایت کنر و نهایت ایجاد کنترل بر منطقه‌ای است که آن را خراسان می‌نامند.

همزمان با رشد داعش در افغانستان شایعاتی بر سر زبان‌ها افتاده مبنی بر اینکه دولت کابل به صورت مخفیانه از این گروه تروریستی حمایت می‌کند.

استانکزای در کنفرانس خبری مشترک با کارتر ضمن رد این تبلیغات ضد دولتی گفت: روز جمعه با ریش سفیدان محلی درباره راه‌های جلوگیری از رشد و توسعه این گروه در ولایت ننگرها مذاکره کردم.

وی افزود: مقر رشد و توسعه داعش مناطق کنترل نشده در پاکستان است.

ژنرال کمپبل گفت: اقداماتی را برای کمک به نیروهای افغان آغاز کرده‌ایم که شامل ترغیب آن‌ها برای انتقال پرسنل از ایست‌های بازرسی و افزایش تلاش‌ها برای آموزش رهبران نظامی آن‌هاست.

استانکزای گفت: افغانستان خواستار همکاری امنیتی طولانی‌تر با آمریکاست و هرگونه برنامه خروج نیروها باید مطابق با تهدیدها باشد نه زمان بندی‌ها. ما به یک تعهد طولانی مدت‌تر و انعطاف پذیری نیاز داریم.

انتهای پیام

کد N1072066