فرمانده نیروی دریایی خبر داد

کمک نیروی دریایی ایران به سایرکشورها

فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران,ارتش جمهوري اسلامي ايران

فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران گفت: کشتی‌های ایران درمنطقه و خلیج عدن در امنیت کامل هستند و حتی به درخواست کمک سایر کشورها نیز پاسخ مثبت می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حبیب‌الله سیاری در حاشیه همایش فرماندهان نیروی دریایی ارتش در جمع خبرنگاران در رابطه با تلاش نیروی دریایی در برقراری امنیت گفت:در بحث برقراری امنیت در عرصه‌ی دریا سنگ تمام گذاشته‌ایم و ایران دراین زمینه همواره موفق بوده است.

فرمانده نیروی دریایی با بیان اینکه تلاش برخی که به دنبال بر هم زدن امنیت در تنگه هرمز ناکام بوده است گفت: جمهوری اسلامی ایران با اقتدار در جهت برقراری امنیت در منطقه، و به ویژه مناطق حساس اقدام می‌کند.

سیاری همچنین در رابطه با این که ایران محوری برای پایداری صلح در منطقه است، نیز تاکید کرد: نمونه‌های عینی این امر را در منطقه می‌بینید و ما آنچه در عرصه‌ی دریایی برای حفظ منطقه بوده است را انجام داده‌ایم و همواره در صدد حفظ امنیت کشورهای منطقه هستیم و کمک مستشاری ایران به دولت سوریه و عراق نیز در همین زمینه بوده است.

وی ادامه داد: در عرصه‌ی دریا تلاش کردیم با توجه به اینکه همه کشورهای منطقه تجارت جهانی خود را از طریق این آبها انجام می‌دهند امنیت کامل را برقرار کنیم . این امنیت دردریای خزر ،تنگه هرمز و دریای عمان کاملا مشهود است.

فرمانده نیروی دریایی با بیان اینکه ایران می‌تواند با همه کشورهای خلیج فارس و برخی از کشورهای اطراف دریای عمان تعامل و همکاری دریایی داشته باشد گفت: خوشبختانه در زمینه برقراری امنیت در این مناطق همکاری کامل داشته‌ایم و رزمایش های ما هم همواره با ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه همراه بوده است.

وی با اشاره به برگزاری رزمایشی در شرق تنگه هرمز گفت: اول و دوم این ماه برای کمک به همه کشتی‌هایی که در منطقه تردد می‌کنند یک رزمایش در شرق تنگه هرمز برگزار خواهیم کرد.

سیاری در پاسخ به این سوال که ایران به کشتی سایر کشورها چه کمک‌هایی ارایه می‌کند گفت: کشتی‌هایی که در منطقه حرکت می‌کنند درامنیت کامل هستند و تنها مشکلاتی در خلیج عدن و دریای سرخ وجود دارد. برای همین بسیاری از کشورهای جهان به منظور برقراری امنیت کشتی‌های خود در این مناطق حضوردارند . ایران نیز تا امروز طی مدتی که نا امنی وجود داشته است نزدیک به سه هزار کشتی را به سلامت از این مناطق عبور داده است و هر زمان که سایر کشورها از ما کمک خواسته‌اند کوتاهی نکرده‌ایم و تاکنون به 22 یا 23 کشتی سایر کشورها کمک رسانده‌ایم.

وی همچنین در رابطه با دیدارهای صورت گرفته با سایر کشورها نیز این طور توضیح دادکه هفته گذشته با هیات چینی دیدار داشت و این هفته نیز با هیات هندی و عمانی دیدار و گفت و گو خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N1071957