اصلاحات در قانون اساسی الجزایر ماه ژانویه اجرایی می‌شود

الجزاير

دبیرکل حزب حاکم الجزایر اعلام کرد اصلاحاتی که قرار است در قانون اساسی این کشور صورت بگیرد ماه آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الفجر، عمار سعدانی، دبیرکل حزب جبهه ملی آزادیبخش، حزب حاکم الجزایر در دیدار با هیئت حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی گفت که اصلاحات در قانون اساسی ماه آینده میلادی انجام خواهد شد.

وی تاریخ مشخصی برای اجرای این اصلاحات اعلام نکرد.

سعدانی تاکید کرد: "درخواست ما این است که اصلاحات قانون اساسی شامل حق حزب دارای اکثریت در اداره دولت شود". با این حکم قانون اساسی کنونی الجزایر رئیس‌جمهور را به تعیین نخست وزیر از حزب دارای اکثریت ملزم نکرده و عبدالمالک سلال، نخست وزیر الجزایر یک شخصیت مستقل است.

ریاست جمهوری الجزایر دوشنبه گذشته اعلام کرد که عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهور این کشور نشستی را با مسئولان ارشد برای بررسی پیش نویس اصلاح قانون اساسی برگزار کرد.

ریاست جمهوری الجزایر به موعد اصلاح قانون اساسی و نحوه رای‌گیری برای آن از طریق رفراندوم مردمی یا رأی گیری در پارلمان اشاره‌ای نکرد.

بوتفلیقه یکم نوامبر اعلام کرد که به زودی طرحی برای بازنگری در قانون اساسی اعلام خواهد شد.

مخالفان الجزایر با پیش نویس اصلاح قانون اساسی مخالفت کردند چراکه به عقیده آن‌ها نظام الجزایر یک‌جانبه در این باره تصمیم گرفته است.

این پیش نویس شامل اصلاحاتی در قانون اساسی بود که از جمله آن تعیین دوره ریاست جمهوری در دو دوره، گسترش اختیارات نخست وزیر، دادن حق به مخالفان در گشودن پرونده‌هایی در پارلمان، تضمین آزادی‌های فردی و اقدامات مبارزه با فساد است.

انتهای پیام

کد N1071931