"اسرائیل، آنکارا را به هم پیمان استراتژیک خود تبدیل نخواهد کرد"

اسراييل,ترکیه

به دنبال اعلام خبر توافق رژیم صهیونیستی و ترکیه بر سر عادی سازی روابط، رسانه‌های این رژیم اعلام کردند که اسرائیل آنکارا را به هم پیمان استراتژیک خود تبدیل نخواهد کرد بلکه تنها به عادی سازی روابط می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از منابع عالی رتبه در تل‌آویو اعلام کردند: اسرائیل به هیچ وجه محاصره نوار غزه را لغو نخواهد کرد و اگر آنکارا در توافقنامه عادی سازی روابط بر سر این بند پافشاری کند هیچ گونه توافق یا حل و فصلی صورت نخواهد گرفت.

این منابع اعلام کردند: تماس‌ها با ترکیه درباره صادرات گاز طبیعی هرگز به ضرر روابط مستحکم میان اسرائیل با مصر، قبرص و یونان نخواهد بود. اسرائیل با تمامی کشورها درباره صادرات گاز به مذاکره می‌پردازد.

همچنین رسانه‌های صهیونیستی به نقل از منابع سیاسی اسرائیلی اعلام کردند که توافق اسرائیل و ترکیه به روابط اسرائیل و روسیه آسیب نمی‌زند و اسرائیل آنکارا را به هم پیمان استراتژیک خود تبدیل نمی‌کند بلکه تنها به عادی سازی روابط با این کشور اقدام می‌کند.

زئیو الکین، وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی توافقنامه عادی سازی روابط میان تل آویو و آنکارا را "عاقلانه" دانست و گفت: اسرائیل با خواسته‌های اغراق آمیز ترکیه در آغاز مذاکرات موافقت نکرد که از جمله این خواسته‌ها دادن غرامت‌های سنگین و لغو محاصره غزه بود.

از سوی دیگر، یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد که ترکیه و اسرائیل در آستانه امضای توافقنامه نهایی هستند و به زودی جزئیات توافق تکمیل خواهد شد.

رژیم صهیونیستی و ترکیه تا چند سال پیش متحد هم بودند اما این روابط در دوره رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه با اندکی بحران مواجه شد و بعد از حمله رژیم صهیونیستی به کشتی ترکیه‌ای که به سمت غزه در حرکت بود، این روابط بیشتر از قبل تیره شد.

به دنبال این کاهش سطح در روابط، تلاش‌هایی در جهت اصلاح امور صورت گرفت و در سال 2013 تماس تلفنی بین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با میانجیگری باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا انجام شد اما توافقی برای ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک به دنبال نداشت.

انتهای پیام

کد N1071786