مسئول شورای امور خارجه کنگره آمریکا؛

پاکستان مدارس « دیوبندی» ترویج دهنده تروریسم را تعطیل کند

سیاسی

مسئول امور خارجه کنگره آمریکا از پاکستان خواست مدارس « دیوبندی» ترویج دهنده افکار تروریستی و افراطی گری را تعطیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «ای آر وای نیوز»،  مسئول شورای امور خارجه کنگره آمریکا از پاکستان خواست که مدارسی که در جهت ترویج و گسترش تروریسم و افراطی گری نقش مهمی دارند را تعطیل کند.  

«اد رویس» مسئول شورای امور خاارجه کنگره آمریکا گفت: مدارس دیوبندی که در پاکستان با بودجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس فعالیت دارند به طور آشکار باعث گسترش نفرت و افراطی گری در پاکستان می شوند و این خود افکار تروریستی را در پاکستان به شدت تقویت می کند.  

او در ادامه گفت: «تاشفین ملک» عامل تروریستی حملات کالیفرنیای آمریکا در اینگونه مدارسی آموزش دیده بود. در این مدارس بیشتر تفکرات تروریستی آموزش داده می شود.

اعضای شورای امور خارجه کنگره آمریکا از پاکستان خواستند عملیات خود را بر علیه گروههای تروریستی «لشکر طیبه» و «گروه حقانی» تشدید کند.

لازم به ذکر است در تیراندازی به مرکز معلولین در «سان برنادینو» در ایالت کالیفرنیای آمریکا ۱۴ نفر کشته شدند و عاملان این حمله تروریستی که زن و شوهری پاکستانی به نامهای «سید رضوان فاروق» و «تاشفین ملک» به هلاکت رسیدند.

شهرهای بزرگ پاکستان از جمله اسلام‌آباد پایتخت و «راولپندی»، مقر ارتش پاکستان مملو از مدارس دینی است که ازطالبان حمایت می‌کنند.  این مدارس با کمک های مالی کشورهای عربی منطقه بخصوص عربستان سعودی حمایت و هدایت می شوند. به همین دلیل مدارس دینی فرقه دیوبندی با اموزش وهابیت و نظامیگری در گسترش افراط گرایی در پاکستان نقش مهمی دارند.

مدارس دیوبندی همچنین طلاب خود را با نفرت از سایر فرق آموزش می دهند که نتیجه آن تشدید فرقه گرایی و خشونت های خونین از ناحیه افراط گرایان تحت حمایت «فرقه دیوبندی»  است. اکنون همه احزاب در پاکستان از دولت خواسته اند تا با برخورد جدی با مدارس دینی تحت حمایت فرقه دیوبندی با تروریسم و افراط گرایی مقابله کند.

 بر اساس گزارش پلیس پاکستان، طلاب مدارس دینی پاکستان بیشتر اهل ایالت «خیبر‌ پختونخواه» به ویژه منطقه فاتا، وزیرستان شمالی و جنوبی، خیبر ایجنسی و مهمند ایجنسی هستند که در مدارس دینی «دار العلوم زکریا» و «جامعه خالد ابن ولید» تحت آموزش نظامی قرار می‌گیرند و به فتوای مفتی‌ها، آماده عملیات انتحاری می‌شوند. از این رو این نگرانی در دولت و سازمانهای امنیتی پاکستان بوجود آمده است که چنانچه ارتش علیه طالبان این کشور وارد عمل شود، مدارس دینی و مساجد به عنوان مخفیگاه مناسبی مورد استفاده طالبان قرار بگیرند و در نتیجه، جنگ به شهرهای بزرگ و پر جمعیت کشیده خواهد شد زیرا طلاب این مدارس از کلاس نهم و دهم تحت آموزش نظامی قرار می‌گیرند.

کد N1071697