عراقچی خبر داد: اجرای برجام؛ ۳ هفته دیگر

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام , سیدعباس عراقچی

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه بعد از بسته شدن پرونده هسته ای، اجرایی شدن برجام آغاز می شود، تاکید کرد: بعد از اقدامات اولیه که حدودا سه هفته زمان می برد نسبت به اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی اقدام می کنیم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خانه ملت، سید عباس عراقچی در خصوص زمان اجرایی شدن برجام گفت: برجام از حدود سه هفته دیگر اجرایی می شود از آن روز نسبت به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی نیز اقدام می کنیم. این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال های آینده این کار صورت می گیرد.
وی ادامه داد: برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه ای به مجلس ارائه کند، این موضوع هر زمان که قوه مقننه بخواهد می تواند آن را تصویب کند. اما از آنجایی که نمایندگان به نوعی برجام را تایید کرده اند در واقع با پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شد ه است هم موافقت کرده اند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور در خصوص زمان انتقال اورانیوم غنی سازی شده گفت: طبق برجام تمام ذخایر مواد اورانیوم غنی شده به غیر از 300 کیلو را می فروشیم و در مقابل کیک زرد می خریم.
وی افزود: این معامله با روسیه صورت گرفته و حدود 9 تن مواد اورانیوم  به روسیه داده می شود در مقابل 140 تن کیک زرد وارد می شود این معامله  بعد از بسته شدن PMDانجام می گیرد.
کد N1071646