بیمه ١٠هزار فعال قرآنی نیازمند 120 میلیاردریال اعتبار

قرآن کريم

با توجه به اینکه برای بیمه پایه هر فعال قرآنی سالانه مبلغ ١٢ میلیون ریال اعتبار (سهم دولت) لازم است، برای پوشش بیمه‌ای قریب به ١٠هزار نفر فعال قرآنی متقاضی بیمه سالانه ١٢٠ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

با توجه به اینکه برای بیمه پایه هر فعال قرآنی سالانه مبلغ ١٢ میلیون ریال اعتبار (سهم دولت) لازم است، برای پوشش بیمه‌ای قریب به ١٠هزار نفر فعال قرآنی متقاضی بیمه سالانه ١٢٠ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارایه توضیحاتی به شرح زیر به اطلاع رسانی در خصوص پیگیری‌های این معاونت برای حمایت از بیمه فعالان قرآنی کشور پرداخت.

«بسمه تعالی

با تشکیل صندوق اعتباری هنر برای حمایت بیمه­‌ای و مالی از فعالان فرهنگی - هنری کشور، از سال ١٣٨٧ تا فروردین سالجاری فعالان قرآنی نیز تحت حمایت­‌های بیمه­‌ای این صندوق قرار گرفته­‌اند که با توجه به عدم تامین مالی از سوی دولت موجب ایجاد بدهی سنگین این صندوق به سازمان بیمه تامین اجتماعی شد.

در فروردین سال جاری، صندوق اعتباری هنر نسبت به پالایش اعضاء تحت پوشش خود اقدام نمود که موجب پالایش اعضای غیر تخصصی صندوق گردیده است. در این راستا معاونت قرآن و عترت اقدامات مشروحه ذیل را انجام و در دست پیگیری دارد:

١- برای برقراری مجدد بیمه بیش از ٣٠٠٠ نفر از فعالان قرآنی که دارای سابقه بیمه بوده­ و در پالایش صندوق اعتباری هنر بیمه آنان قطع شده است با تدوین و تصویب آیین نامه حمایت از فعالان قرآنی و انعقاد تفاهم نامه با صندوق، پس از تایید فعالیت آنان توسط ادارات استانی، مجددا بیمه آنان فعال شد.

٢- با توجه به اینکه برای بیمه پایه هر فعال قرآنی سالانه مبلغ ١٢ میلیون ریال اعتبار (سهم دولت) لازم است برای پوشش

بیمه­‌ای قریب به ١٠هزار نفر فعال قرآنی متقاضی بیمه سالانه ١٢٠ میلیارد ریال اعتبار نیاز می­‌باشد و این در حالیست که تا سال ٩٤ اعتباری برای این منظور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص داده نشد و این وزارتخانه با استفاده از منابع داخلی خود نسبت به استمرار بیمه این عزیزان(٣٥١٧نفر)با هزینه ماهانه ٣٥١٧ میلیون ریال اقدام نموده که افزایش تعداد بیمه شدگان مستلزم تخصیص اعتبار از سوی دولت محترم می­‌باشد.

٣- همچنین با همکاری صندوق اعتباری هنر در خصوص بیمه تکمیلی ٣٧٦ نفر از فعالان قرآنی متقاضی این بیمه با هزینه­‌ای بالغ بر٢٠٦٠ میلیون ریال در سالجاری اقدام شده است.

٤- با پیگیری‌های انجام شده و با همکاری معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت دولت محترم و مجلس شورای اسلامی، مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال تحت عنوان بیمه فعالان قرآنی و مداحان در ردیف بودجه متفرقه قانون بودجه سال ٩٤ ( شماره طبقه بندی ٩٠-٥٥٠٠٠٠) مصوب گردید که پس از پیگیری­‌های مکرر انجام شده ( نامه شماره ٢٤٨١٩/٩٣ مورخ ١٠/ ٨/ ٩٣ معاون محترم قرآن و عترت به وزیر محترم متبوع پیوست شماره ١ ، نامه شماره ٣٠٥٦٦/٩٣ مورخ ٩/ ١٠/ ٩٣ معاون محترم وزیر به دبیر محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی پیوست شماره ٢ ، نامه شماره ٣٣٨٦٠/٩٣ مورخ ٥/ ١١/ ٩٣ معاون محترم قرآن و عترت به وزیر متبوع پیوست شماره 3 ، نامه شماره ٧١٩٢٥/٩٤/٧١ مورخ ٢٨/ ٥/ ٩٤ معاون محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به معاون محترم توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزیپیوست شماره4 ، با توجه به محدودیت­‌های مالی دولت، تا ٣٠% از اعتبار فوق به مبلغ ٣٠ میلیارد ریال برای تخصیص تصویب شد که از این میزان پرداخت مبلغ ١٥ میلیارد ریال بعنوان تخصیص ٦ ماهه اول به خزانه­‌داری ابلاغ شد.

٥- با تاکید و دستور جناب آقای دکتر جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حمایت ویژه از فعالان حوزه قرآن و عترت فرایند تاسیس صندوق حمایت از فعالان قرآنی با تدوین اساسنامه صندوق آغاز شد که پس از برگزاری اولین جلسه هیات موسس و تصویب اساسنامه، مراحل ثبت آن در ثبت شرکت‌ها در دست پیگیری است.

٦- با عنایت به اینکه این صندوق بمنظور حمایت‌های مادی و معنوی از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال یا دارای سابقه مؤثر در فعالیت‌های قرآنی در سالجاری فرایند تاسیس خود را صرفا با پیشنهاد و دستور وزیر محترم آغاز نموده است و از هیچ نهاد بالادستی مصوبه­‌ای صادر نشده است، بودجه مصوبی ندارد که در پیگیری بودجه آن کوتاهی شده باشد! و برای تامین بودجه آن در قانون بودجه سال‌های آتی باید پیگیری شود.

در پایان انتظار می­‌رود با حمایت دولت محترم و مجلس محترم شورای اسلامی و اختصاص اعتبار کافی برای آغاز و افزایش آن در سالهای آتی برای استمرار حمایت بیمه­‌ای و مالی ( تسهیلات قرض الحسنه )بیش از ١٠ هزار فعال جامعه قرآنی کشور بتواند منشاء خیر و اثر باشد.»

انتهای پیام

کد N1071554